Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi u zvaničnoj poseti Francuskoj, na poziv šefa francuske države Emanuela Makrona. Sastanak sa Makronom se održava dan uoči nastavka briselskog dijaloga Kosova i Srbije na predsedničkom nivou, te susreta Vučića i Hašima Tačija u Briselu.
Vučić je dva dana uoči susreta sa francuskim predsednikom kratko obavestio javnost o cilju posete.
"Mnogo očekujem od razgovora sa predsednikom Makronom. Mislim da je taj susret veoma važan za Srbiju. Nismo imali takvu komunikaciju u prethodnom periodu sa više francuskih predsednika i njihovih srpskih kolega", rekao je Vučić.
On je kazao da će najpre sa Makronom imati razgovore u četiri oka, gde će razmeniti mišljenje o regionalnim pitanjima, pre svega o Kosovu, ali i o bilateralnim odnosima, kao i da će potom razgovori biti nastavljeni sa delegacijama.
Francuska će imati bar tri važne poruke prilikom posete Aleksandra Vučića francuskom kolegi Emanuelu Makronu - razvijanje bilateralnih odnosa, podrška Francuske Srbiji na evropskom putu i obnavljanje dijaloga između Beograda i Prištine, rekao je ambasador te zemlje u Srbiji Frederik Mondoloni.
Spoljno-politički novinar Željko Pantelić kaže za RSE da je ova poseta značajna za Srbiju, ali da ne treba očekivati mnogo, jer je i dalje glavna adresa za Zapadni Balkan-Berlin, a glavna sagovornica kancelarka Angela Merkel.
"Susret u Parizu neće doneti ništa značajno zbog toga što je Francuska generalno prepustila Zapadni Balkan Nemačkoj. Jasno je da tu Angela Merkel odnosno Berlin vodi glavnu ulogu. I zbog korektnih odnosa sa Angelom Merkel, Makron neće uraditi ništa što već nije u odnosima Beograda i Berlina već zacrtano", procenjuje sagovornik RSE.
Francuski predsednik Makron je nedavno izašao sa platformom - najpre reforma Evropske unije (EU) pa proširenje, što je otvorilo pitanje da li to Francuska zatvara privremeno vrata za Srbiju i dovodi u pitanje datum eventualnog prijema u članstvo 2025. godine. Francuski ambasador u Srbiji tvrdi da to nimalo nije kontradiktorno sa budućim pridruživanjem Srbije EU, samo treba još više da se radi.
"Treba više da se radi na reformisanju EU, ali i na boljim odnosima sa Srbijom", rekao je Mondoloni.
Željko Pantelić kaže da je očigledno da je i Makronova Francuska na starim pozicijama, oprez prema daljem proširenju EU.
"Činilo se u jednom momentu kada je Makron došao na vlast da bi Francuska mogla da izvrši zaokret prema Zapadnom Balkanu, ali nada se poprilično isparila u krugu od nekoliko nedelja ili par meseci, tako da se Francuska vratila na svoju staru politiku prema proširenju", kaže Željko Pantelić.
Vučić i Makron su se sreli u decembru prošle godine, kada se u Parizu održavala konferencija o klimatskim promenama, a upoznali su se lično prošlog septembra u Nju Jorku na marginama zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.
Francuski predsednik je, inače, u decembru prošle godine obećao da će posetiti Srbiju u 2018. godini.