Za dve nedelje će NATO savez izdati pozivnicu za makedonsko članstvo u alijansi, ali zemlja neće postati punopravna članica dok se ne okončaju sve unutrašnje procedure, uključujući i promenu Ustava, poručio je generalni sekretar NATO, Jens Stoltenberg, nakon razgovora sa makedonskim premijerom Zoranom Zaevim.
Pozivinica Makedoniji će, prema Stoltenbergu, biti izdata u toku samita NATO koji će biti održan 11 i 12 jula, i od tog trenutka Makedonija će otpočeti pregovore o pristupanju u severnoatlantski savez. Proces pristupnja će biti završen čim se okončaju procedure u zemlji, a brzina tog procesa će, prema njemu, zavisiti od efikasnosti makedonskih institucija.
“Spor oko imena je predugo bacao senku na celi region i sprečavao prosperitet i sigurnost. Sada je šansa za svetliju budućnost. Sporazum predstavlja primer za druge u regionu kako konsolidovati mir i stabilnost”, poručio je Jens Stoltenberg.
Makedonski premijer je naglasio da je za samo godinu dana zemlja postigla ono što “niko nije mogao da predvidi” te da je sve to rezultat iskrene politčke volje.
“Za desetak dana očekujemo da ispišemo novu stranicu u našim odnosima. Očekujemo pozivnicu da postanemo nova, 30-a članica NATO”, izjavio je makedonski premijer, istakavši da se na ovu poziivnicu čeka od 2008 godine.
Premijer Makedonije je poručio građanima da sada preostaje mnogo posla da se uradi na domaćem terenu te da zemlja treba da obavi sve domaće zadatke.
Na samitu u Bukureštu, koji je održan na proleće 2008 godine, Makedonija je propustila da dobije pozivnicu za prijem u NATO, zbog grčkog veta oko imena. U to vreme zemlja je bila u istoj grupi sa Albanijom i Hrvatskom. Od tog trenutka, spor oko imena je postao uslov i za evropske integracije zemlje. Nedavni sporazum između Zaeva i Tziprasa označio je i početak deblokade svih briselskih procesa.