Premijer Mađarske Viktor Orban, po dolasku na samit EU, naglasio je kako je problem migranata ustvari "invazija koja treba biti zaustavljena."
Orban insistira da, osim zatvaranja granica, države članice EU trebaju vratiti one koji su već stigli.
Kaže da ljudi zahtijevaju dvije stvari. "Prva, ne dozvoliti ulazak migrantima, zaustaviti ih. A druga je, oni koji su stigli, treba ih vratiti nazad. "
Naglasio je kako su oba koraka potrebna, kako bi se "obnovila evropska demokratija. "
Talijanski premijer Đuzepe Konte poručio je da je Italija radila na prijedlogu za koji vjeruju da je u potpunosti u skladu s duhom i principima na kojima se zasniva Evropska unija.
“Tokom svih ovih godina i na sastancima sa liderima drugih država članica, vidio sam mnoge izraze solidarnosti. Danas je veoma važan dan. Nadamo se da će ove riječi biti prevedene u djela. Italiji više ne trebaju riječi i izjave, potrebne su konkretne akcije. Ovo je prava prilika. Sa te tačke gledišta ovaj sastanak će biti prekretnca što se mene tiče. A što se mene tiče, spreman sam i za posljedice. "
Donald Task, predsjednik Evropskog vijeća istakao je kako "smo od 2015. godine, uspjeli da zaustavimo tok migracija za 96% samo zato što smo odlučili da sarađujemo sa trećim zemljama. To je razlog zašto pozivam da se na samitu fokusiramo na vanjsku granicu Evropske unije, uključujući i projekt platformi iskrcavanja."
"Alternativa je haotično zatvaranje granica i unutar EU, kao i rastući sukobi među članicama EU," zaključio je Task.
Svoj stav iznio je i Emanuel Makron, predsjednik Francuske. "Svi se suočavamo sa jednostavnim izborom: da li želimo nacionalna rješenja ili vjerujemo u evropska rješenja i saradnju? Ja ću braniti evropska rješenja, u saradnji, u Evropskoj uniji i pod šengenskim okvirima. Potrebna nam je saradnja u skladu sa trenutnim sporazumima koje imamo i da ih modernizujemo. Postoje radovi koji će se odvijati izvan granica Evrope, na evropskim granicama i u samoj Evropi koji se zasnivaju na dva načela: odgovornost i solidarnost. "