Kremlj je saopštio da nema potrebe da se dramatizuje situacije zbog pada popularnosti predsednika Rusije Vladimira Putina izazvanom planom Vlade da se poveća starosna granica za odlazak u penziju – za muškarce sa 60. na 65. godina, a za žene sa 55 na 63. Cilj mera koje je najavio premijer Dmitrij Medvedev – na dan kada je počelo svetsko prvenstvo u fudbalu koje se održava u Rusiji - jeste da se smanji pritisak na državne fondove, prenosi Rojters.
Kritičari optužuju Medvedeva da je time hteo da zataška lošu vest. Istovremeno, 90 odsto stanovništva se protivi ovom planu, pokazuju istraživanja javnog mnjenja.
Prema anketi agencije FOM, popularnost Putina je pala sa 75 na 69 procenata.
Skoro 2.5 miliona građana je potpisalo peticiju tražeći od Putina da se odustane od ovog plana.
“Ne bih dramatizovao situaciju”, kazao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
“Naravno, osetljivost javnosti na ovo pitanje utiče na rejting. Međutim, Putin ima pragmatičan pristup ovome i za njega je ključno da nastavi da radi i obavlja svoje dužnosti kao šef države. On ne razmišlja o svom rejtingu”, dodao je Peskov.
Doduše, ruski predsednik je i dalje mnogo popularniji od svih svojih političkih rivala, podseća Rojters.
Putin, koji je pobedio ubedljivo po četvrti put u martu i sam ima 65 godina, kazao je 2005. da nikada neće prihvatiti podizanje starosne granice za odlazak u penziju dok je predsednik.
Upitan o drastičnom zaokretu u stavu, Peskov je odgovorio da je od tada prošlo mnogo vremena i da se situacija promenila.
Dodao je da Putin nije uključen u pripremi ovih reformi.
Vlada se nada da će se time smanjiti pritisak na državni budžet koji je pod pritiskom zbog promenljivih cena nafte, zapadnih sankcija i smanjenja radne snage koja mora da finansira rastući broj penzionera.