Premijeri Makedonije i Grčke Zoran Zaev i Aleksis Cipras trebalo bi danas prijepodne da održe ključni telefonski razgovor o imenu Makedonije, prema najavama iz makedonske Vlade.
Grčki list Efimerida objavio je, međutim, da je drugi i završni telefonski razgovor Zaeva i Ciprasa o rješenju spora Grčke s Makedonijom oko njenog naziva odložen je za popodne, a da će večeras Cipras proglasom obavijestiti građane o rješenju.
List tvrdi da je razgovor odgođen za popodne kako bi prvo obavijestili specijalnog posrednika UN za taj spor Metjua Nimica koji je u Njujorku.
Prema izvoru iz Vlade Grčke, list Efimerida piše da će Cipras poslije razgovora s Nimicom i Zaevom obavijestiti šefove političkih stranaka, a zatim i predsjednika Grčke Prokopisa Pavlopulosa.
Odmah potom Cipras će, navodno, objaviti proglas o sporazumu koji će potpisati sa Zaevom na zajedničkoj granici, u Prespi. To mjesto je ranije odabrano kao simbolično, a vrijeme potpisivanja nije još objavljeno.
Pred razgovor, grčki mediji objavili su da je dogovoren naziv Republika Sjeverna Makedonija.
Zaev u ponedjeljak naveče u gostovanju u programu televizije Telma nije rekao o kojem su nazivu postigli saglasnost, ali je naveo da je optimista da će dogovor o rješenju spora oko imena biti postignut u utorak.
Zasad nisu do kraja poznati i drugi detalji, odnosno kako će biti definisani jezik i nacija, a očekuje se da će novo ime vjerovatno biti i za unutrašnju i upotrebu u spoljnopolitičke svrhe.
Ministar spoljnih poslova Grčke Nikos Kocijas izjavio je da je Zaev odabrao ime za ovu bivšu jugoslovensku republiku, te da je riječ o jednom od tri preostala prijedloga posrednika UN Metju Nimica - Republika Gornja Makedonija, Republika Nova Makedonija i Republika Sjeverna Makedonija.
Razgovor dvojice premijera uslijedio je poslije desetodnevnog "ćorsokaka" u koji su pregovori zapali nakon što je objavljeno da su strane na korak od dogovora oko budućeg imena Makedonije.
Skoplje i Atina se nadaju da bi problem koji već više od četvrt vijeka potresa odnose dvije države mogao biti riješen do ljeta, čime bi bila uklonjena najveća prepreka za ulazak Makedonije u NATO.
Već 27 godina UN pokušavaju da pronađu kompromisno rješenje za naziv Makedonije. Atina ne priznaje naziv "Republika Makedonija" i tvrdi da je to ime sjeverne grčke provincije još od antičkih vremena. Grčka je zbog toga blokirala prijem Makedonije u NATO.
Zbog spora sa Grčkom, Makedonija je poslije proglašenja nezavisnosti, 1991. godine, primljena u UN pod privremenim nazivom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija.