Policijski službenici na graničnim prijelazima BiH prethodna dva dana poduzeli su mjere prema 177 državljana visokog migracijskog rizika, od čega je 155 osoba odvraćeno od ilegalnog prelaska, 18 je otkriveno neposredno nakon ilegalnog ulaska, a četiri prilikom pokušaja ilegalnog izlaska iz BiH.
Na osnovu Odluke ministra sigurnosti BiH policijski službenici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH i Državne agencija za istrage i zaštitu BiH od 18. maja pod nadležnošću i zajedno s policijskim službenicima Granične policije BiH (GP) nadziru državnu granicu na području Višegrada, koja je povećanim migracijskim pritiskom najugroženija u BiH.
Na području Višegrada policijski službenici su prethodnu noć u četiri slučaja spriječili ulazak 52 državljana visokog migracijskog rizika. Dan ranije, u sedam slučajeva spriječen je ulazak 36, a 26. maja 19 osoba. Svi migranti vratili su se na teritorij Srbije.
U skladu s Planom vanrednog angažiranja policijskih službenika i opreme u zonama odgovornosti jedinica GPBiH koje su izložene pojačanom migracijskom pritisku, koje se provode od oktobra 2017. godine i podrazumijevaju maksimalno angažiranje raspoloživog ljudstva i materijalno-tehničkih sredstava, iz drugih organizacionih jedinica GPBiH preusmjereni su policijski službenici koji nadziru granicu na područjima koje pokrivaju jedinice granične policije: Zvornik, Velika Kladuša i Trebinje.
Policijski službenici Granične policije BiH u graničnom pojasu na području Bileće noćas su spriječili ilegalan ulazak 12 osoba koje su se vratile na teritorij Crne Gore.
Dan ranije, na području Gacka od ilegalnog prelaska državne granice odvraćene su tri, a na području Zvornika četiri osobe. Na području Foče noćas je spriječen ilegalan ulazak četiri osobe, jučer su odvraćena dva migranta, a prije dva dana u pet odvojenih slučajeva od ilegalnog prelaska državne granice odvraćene su 23 osobe koje su se vratile u unutrašnjost Srbije.
Uz navedeno, policijski službenici GPBiH 26. maja u blizini MGP Osoje spriječili su ilegalan izlazak iz BiH četiri državljanina Iraka.
U Hrvatskoj se posebnom pažnjom prati pojačani priliv migranata na novoj ruti preko BiH, a policijske uprave koje se protežu do granice s BiH dobile su nalog da sprovode jaču kontrolu granice.
Prema dostupnim podacima, u prva tri meseca ove godine prilikom pokušaja nezakonitog ulaska u Hrvatsku zatečena je 371 osoba, što je oko 70 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Nešto manje od 300 ljudi vraćeno je u BiH u readmisijkom postupku, jer su u Hrvatsku ušli iz te zemlje.
Migranti uglavnom pokušavaju da udju u Hrvatsku uz pomoć krijumčara, ali i samostalno.
Prema pisanju hrvatskih medija, kada je riječ o ilegalnom ulasku iz BiH, to uglavnom čine na najužem delu Hrvatske, gde je udaljenost od Unsko-sanskog kantona u BiH do Kupe na granici sa Slovenijom oko 70 kilometara.