Sem Fabrici, šef delegacije EU u Srbiji izjavio je danas da je Srbija ostvarila značajan napredak u sprovođenju ekonomskih reformi, konkretno u pogledu obezbeđivanja makroekonomske i fiskalne stabilnosti, navodi se u saopštenju EU Info centra povodom objavljivanja zajedničkih zaključaka predstavnika zemalja članica EU, Zapadnog Balkana i Turske, posvećenog ekonomskoj politici.
Predstavnici zemalja članica EU, Zapadnog Balkana i Turske, Evropske komisije i Evropske centralne banke, kao i predstavnici centralnih banaka zemalja Zapadnog Balkana i Turske, danas su na sastanku posvećenom ekonomskoj politici u Briselu usvojili zajedničke zaključke u kojima su iznete i preporuke za sve zemlje regiona. U delu koji se odnosi na Srbiju navodi se i šest preporuka.
EU očekuje veći privredni rast Srbije, pohvaljuje uspešnu fiskalnu konsolidaciju, ali upozorava da su fiskalni rizici i javni dug još uvek relativno visoki. U delu monetarne politike, ocenjuje se da je bila u skladu sa režimom targetiranja inflacije i da je inflacija očuvana na niskom nivou.
"Dobar privredni učinak bi trebalo iskoristiti kako bi se stvorila dovoljna zaštita od fiskalnih rizika. Napredak je uočen i u unapređenju poslovnog okruženja u kom, međutim, preostaje rešavanje problema poput korupcije, visokog udela sive ekonomije i parafiskalnih nameta", rekao je Fabrici u saopštenju.
On je rekao da je neophodno ubrzati restrukturiranje velikih javnih preduzeća, konkretno u sektoru energetike, kako bi se povećao njihov doprinos privrednom rastu i ograničio njihov negativan uticaj na fiskalnu stabilnost.
Fabrici je rekao da političke smernice usvojene danas na ekonomskom i finansijskom dijalogu u potpunosti potvrđuju procenu i prioritete godišnjeg izveštaja Evropske komisije za 2018. i izrazio zadovoljstvo što se Vlada Srbije čvrsto drži političkih smernica i što je aktivno učestvovala u procesu koji je prethodio njihovom usvajanju.