Drugog dana štrajka radnika fabrike “Zastava oružje” iz Kragujevca, predstavnici sindikata su se uputili u Beograd na sastanak sa ministrom odbrane Aleksandrom Vulinom, potvrđeno je RSE.
Do susreta bi trebalo da dođe dan nakon što je Vulin izjavio daneće biti popuštanja pred zahtevima oružara koji štrajkuju, da sindikat ne može da menja rukovodstvo i da fabrika “Zastava oružje” ne može biti izuzeta iz zakona.
Prethodno, radnici u štrajku su se okupili ispred sedišta fabričkog sindikata gde je održan zbor zaposlenih, a potom se uputili do Upravne zgrade preduzeća i predali zahteve generalnom direktoru.
Pored ranije iznetih, da njihova fabrika bude izuzeta iz postupka privatizacije i da zaposleni budu izuzeti iz programa vlade o umanjenju zarada od 10 odsto, u prvi plan je izbilo pitanje finansijske nestabilnosti fabrike izazvane dugom od preko 16 milijardi dinara (oko 134 milona evra) i posledicama prekida proizvodnje.
U sindikatu traže obelodanjivanje rezultata poslovanja za prvih pet meseci ove godine kao i odgovornost onih koji su fabriku doveli u nepovoljan položaj.
Milojko Brzaković, generalni direktor fabrike odgovara da su dugovanja nasleđena, ali da je i pored toga finansijska situacija stabilna i da nema novih zaduživanja.
“Dug koji je uvećan u odnosu na 2012. i 2014. odnosi se samo na povećanje po osnovu kamata jer je rastao za oko 500 miliona dinara za svaku godinu. Fabrika se u proteke tri i po godine nije zadužila ni jedan jedini dinar, osim investicionog kredita od dva miliona eura iz 2015 godine, koji je isključivo usmeren na kupovinu nove opreme”, ističe Brzaković.
U prilog finansijskoj i proizvodnoj stabilnosti, po njegovim rečima, ide i podatak da fabrika oržja ima potpisane ugovore koji obezbeđuju sigurnu proizvodnju do polovine naredne godine.
“Ako radnici zaista nastave štrajk odsećiće granu na kojoj sede. Kupci neće trpeti kašnjenje. Platiće ono što su uzeli i otićiće”, kaže Brzaković.
Fabrika “Zastava oružje” ima 2.500 zaposlenih od kojih se, po navodima sindikata, u štrajku nalazi više od 80 odsto, a po tvrdnjama menadžmenta manje od polovine radnika.
Dragan Ilić, predsednik fabričkog sindikata kaže da štrajkači nisu zadovoljni odgovorima koje je na njihove zahteve ponudio menadžment.
“Menadžment je na naše zahteve i pitanja dao potpuno neodređene odgovore koji nisu usmereni ka rešavanju problema već teže ka zataškavanju i produžavannja ovakvog stanja u fabrici”, ističe Ilić.
Sindikat smatra da zbog toga u rešavanje novonastale situacije u najstarijoj fabrici oružja na Balkanu treba hitno da se uključe država i Ministarstvo odbrane.