Dostupni linkovi

Postoji li na Kosovu konsenzus oko ključnih pitanja?


Političke partije na Kosovu pokušavaju da putem okruglih stolova postignu saglasnost oko nacionalnih pitanja i tema za koje je potreban konsenzus.

Prvi takav okrugli sto održan je krajem aprila u organizaciji opozicionog Demokratskog saveza Kosova a u utorak je održan i drugi u organizaciji vladajuće Demokratske partije Kosova.

Politički konsenzus je pre svega potreban za konačnu fazu dijaloga sa Srbijom kada se očekuje postizanje međunarodno-obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa.

Sastanku u utorak nije se odazvao opozicioni pokret Samoopredeljenje i Srpska lista. Učesnici su se dogovorili da se nastavi sa praksom organizovanja ovakvih susreta u prostorijama Skupštine Kosova. Takođe je najavljeno da na sledećim sastancima bude reči o osnivanju Vojske Kosova, o dijalogu Kosova i Srbije, o evropskim reformama kao i o Zajednici opština sa srpskom većinom i izbornim reformama.

Haradinaj kao važnu temu izdvojio dijalog sa Srbijom
Haradinaj kao važnu temu izdvojio dijalog sa Srbijom

Premijer Kosova Ramuš Haradinaj koji je na sastanku predstavljao njegovu partiju, Alijansu za budućnost Kosova, izdvojio je kao važnu temu dijalog sa Srbijom i međunarodno obavezni sporazum koji bi trebalo da bude postignut na kraju ovog procesa.

„Nakon tog sporazuma tu su i druga pitanja kao što su evropske integracije, pitanje Vojske Kosova i izborne reforme“, kazao je.

Kadri Veselji predsednik vladajuće Demokratske partije Kosova kazao je da postoji spremnost da se postigne politički konsenzus za važna pitanja.

„Kosovo ima obaveze, Kosovo ima potrebu za konsenzusom. Kosovo će postići uspeh samo kada su pozicija i opozicija zajedno u interesu zemlje i građana. Očekujemo da će se jedna od tema - formiranje Vojske Kosova - završiti što pre u partnerstvu sa SAD i NATO“, kazao je Veselji.

Očekujemo da će se jedna od tema - formiranje Vojske Kosova - završiti što pre u partnerstvu sa SAD i NATO: Veselji
Očekujemo da će se jedna od tema - formiranje Vojske Kosova - završiti što pre u partnerstvu sa SAD i NATO: Veselji

Agim Veljiu iz Demokratskog saveza Kosova kazao je da ovakvi okrugli stolovi trebaju da nastave da se održavaju pošto je postignut konsenzus za tretiranje tema koje su u nacionalnom interesu.

Fatmir Ljimaj iz Inicijative za Kosovo koja je u vladajućoj koaliciji kazao je da postoji volja kod svih političkih partija da se reše pitanja koja su od nacionalnog interesa. On je dodao da dijalog sa Srbijom ne može da se vodi bez podrške svih partija u Skupštini Kosova.

Kosovska opozicija se međutim protivi tome da konačnu fazu dijaloga vodi predsednik zemlje, Hašim Tači, što je predviđeno i državnom platformom Vlade Kosova o konačnoj fazi dijaloga sa Srbijom. Ta platforma međutim još uvek čeka na razmatranje u Skupštini Kosova.

Opozicioni pokret Samoopredeljenje ocenjuje da Tači nije prikladna osoba za tu ulogu.

Poslanik ovog pokreta Redžep Seljimi izjavio je za Radio Slobodna Evropa da takav stav ove partije proizilazi od dosadašnjeg iskustva, odnosno sporazuma koje je Tači potpisao do sada a koji su, kako kaže, štetni po Kosovo.

“Ne samo da je neprikladan već je i štetan zato što on brani sporazume koji su potpisani u Srbiji a koji su u interesu Srbije. Direktno ili indirektno on brani interese Srbije naspram Kosova“, smatra Seljimi.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG