Dostupni linkovi

Hrvatska: Prosvjedovali zaposleni hitne medicinske službe


Prosvjed je održan pred zgradama Vlade i Sabora
Prosvjed je održan pred zgradama Vlade i Sabora

Sindikalisti koji predstavljaju preko 2.000 zaposlenih u hitnoj medicinskoj službi i zaposlene u sanitetskom prijevozu širom Hrvatske prosvjedovali su pred Vladom i Saborom, tražeći povratak beneficiranog radnog staža i dobivanje staža službene osobe.

"Ako ćemo morati raditi do 67. godine, kako se najavljuje, nećemo moći pružiti adekvatnu pomoć građanima", kazao je Danijel Šota, predsjednik Hrvatskog sindikata hitne medicine.

Današnji prosvjed nije poruka političarima, nego hrvatskoj javnosti, dakle krajnim korisnicima koji sami mogu prosuditi – hoće li im moći pomoći djelatnik hitne medicinske pomoći star 67 godina, kazao je.

Predsjednik Sindikata Zavoda za hitnu medicinu grada Zagreba Tomislav Žnidarić kaže da bi granična dob za odlazak u profesionalnu radnu mirovinu u ovom zahtjevnom zanimanju trebala biti – 55 godina.

"Moramo se popeti do petog kata noseći tridesetak kilograma opreme, zbrinuti pacijenta, odnijeti ga sa petog kada do vozila i odvesti ga do bolnice. Ako ćemo imati 67-godišnjake u ekipi, nećemo sve to obaviti ni za pola sata", upozorio je.

Predsjednik krovnih Nezavisnih hrvatskih sindikata koji okuplja neke od sindikata hitne medicinske pomoći Krešimir Sever podsjetio je da je Vlada davne 1998. godine, kada je hitnoj medicinskoj pomoći ukidala beneficirani radni staž kazala kako je to "samo privremeno", a potom na to zaboravila.

Ostalim interventnim službma – policiji i vatrogascima - benificirani staž nije ukinut, a imaju ga primjerice i balerine i stjuardese.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, u prošloj godini je 'hitna pomoć' u Hrvatskoj imala ukupno 800.000 intervencija

XS
SM
MD
LG