Makedonski premijer Zoran Zaev izjavio je da je i dalje ubeđen da se sa Grčkom može naći rešenje za spor o zvaničnom imenu Makedonije. Zaev je međutim za Radio Slobodna Evropa (RSE) ukazao da bi bilo kakve ustavne promene u tom smislu mogle biti donete nakon sprovedenog referenduma.
Makedonski premijer je rekao da bi takav referendum mogao biti održan istovremeno sa izjašnjavanjem građana o tome žele li da budu deo Evropske unije – što je potez koji, kako je precizirao, Zaev podržava.
Grčka, kao članica Evropske unije (EU), godinama blokira nastojanja Makedonije da se priključi tom bloku – tvrdeći da ime implicira nekakav vid prohteva ili zahteva prema istoimenoj grčkoj provinciji.
Deluje da dve države nikada nisu bile bliže sporazumu – imajući u vodu navodna rešenja koja makedonska strana razmatra poput “Gornja”, “Severna” ili pak “Vardarska” kako bi udovoljila grčkim zahtevima.
Grčka inisistira da se, osim u međunarodnim okvirima, promena sprovede i unutrašnjim poslovima – što bi najverovatnije značilo izmene Ustava – najvišeg pravnog akta jedne države.
Zaev je potvrdio da Grčka traži promenu makedonskog Ustava u kontekstu promene imena.
"Najverovatnije će konačna odluka o promeni imena biti direktno povezana sa stavom građana Makedonije i njenih građana o prepuštanju dela suvereniteta Evropskoj uniji, odnosno o članstvu u tom bloku. A to je nešto što mi svi želimo”, rekao je Zaev za RSE.
Makedonski premijer je dodao da je sa grčkim premijerom Aleksiom Ciprasom, šefom makedonske diplomatije Nikolom Dimitrovim i grčkim ministrom spoljnih poslova Nikosom Kotziasom moguće postići dogovor.
“Institucije i građani dve države će o tome imati konačnu reč, oni će doneti krajnju odluku”, zaključio je Zaev.