Njemačka kancelaraka Angela Merkel saopštila je na press konferenciji u Vašingtonu u petak da je odluka o iranskom nuklearnom sporazumu na američkom predsjedniku Donaldu Trumpu. Kako je rekla, Njemačka će nastaviti veoma bliske razgovore sa Sjedinjenim državama dok se Trump približava odluci o Iranu.
OTrump je pak rekao da se mora osigurati da Iran ne dođe u posjed nuklearnog oružja.
"Iran neće proizvoditi nuklerno oružje" ustvrdio je Trump.
Što sebudićeg susreta sa liderom Sjeverne Koreje tiče Trump je poručio da neće dozvoliti da ga Kim Džong-un izgra.
Takođe je, nakon razgovora sa njemačkom kancelarkom rekao da je posvećen ispravljanju trgovinskog dizbalansa između SAD i Evrope.
Merkel je pak rekla da bi mogla vidjeti pregovore o bilateralnom trgovinskom sporazumu između Evropske unije i SAD.
Njemačka kancelarka Angela Merkel i američki predsjednik Donald Trump srdačno su se pozdravili na početku susreta u Bijeloj kući u petak uprkos razmimoilaženja oko trgovine i Irana, što je podiglo tenzije između dva saveznika.
Nakon prethodnog puta, na početku Trumpovog mandata, kada je susret izazvao pažnju zato što Trump nije želio da se rukuje sa Merkel u ovalnoj sobi, američki je predsjednik ovaj put upravo potencirao da se dva puta rukuju, i da joj čestita izbornu pobjedu.
"Mi u stvari imamo odlične odnose, imamo odlične odnose još od početka, ali neki ljudi to nijesu razumjeli" rekao je Trump nazvavši Mekel " veoma izuzetnom ženom" .
Merkel je rekla da joj je trebalo prilično vremena da nakon septembraskih izbora formira vladu, ali je naglasila da je bilo vrlo važno da njena prva posjeta van Evrope u SAD.
Kako oprezna Merkel ipak nije uspostavila naročito jake lične odnose sa Trumpom, njena jednodvna posjeta predstavlja oštar kontrast sa trodnevnom državnom posjetom, njenog najbliskijeg saveznika, francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, Vašingtonu, navodi Reuters.
Kako je ranije saopšteno Merkel je stigla bez iluzija, ali sa nadom u Vašington.
Njemačka kancelarka će pokušati da ubijedi Trumpa da se ne povuče iz sporazuma sa Iranom, zašta je Macron po odlasu iz Vašingtona rekao da je vrlo izvesno da će se dogoditi.
Njena druga važna tema pregovora je američki trgovinski rat odnosno Trumpove tarife na uzvoz čelika i aluminijuma iz Evrope.
Istorijski sprazum sa Iranom iz 2015., koji je postignut u vrijeme administracije predsjednika Baracka Obame, a čije su potpisnice osim SAD i Irana, i Francuska, Njemčka, Velika Britanija, Rusija i Kina, doveden je u opasnost zbog toga što je Trump najavio da će 12. maja povući iz sporazuma ukoliko se ne poprave, kako on kaže "velike mane sporazuma".
Svi potpisnici, kao i sve EU članice se protive izlasku SAD iz sporazuma, a Iran je zaprijetio da neće pristati na nove pregovore.
Istorijskim dogovorom je Iran pristao da obustavi nuklerne aktivnosti u zamjenu za popuštanje oštrih međunarodnih sankcija. Sve dosašnje inspekcije Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), ukupno deset, potvrdile su da se Teheran pridržava dogovora.
To je u tri navrata od prošle godine potvrdio i Trumpov, State department, uz ocjenu da se Iran pridržava odredbi "ali ne i duha" sporazuma.