Francuski predsednik Emanuel Makron založio se danas u Berlinu za veću finansijsku solidarnost izmedju zemalja zone evra kako bi se izbegle nove krize iako su nemačke vlasti skeptične prema tom pitanju, prenela je agencija Frans pres.
"Na ekonomskom i monetarnom planu, treba da pokažemo bolju odgovornost i solidarnost prema zemljama", rekao je Makron na zajedničkoj konferenciji za novinare s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
Makron je rekao da nijedna monetarna unija ne opstaje ako nema saradnje i zajedničkog rada koji dovode do bolje solidarnosti medju članicama.
Francuski predsednik se zalaže za formiranje nezavisnog budžeta u zoni evra za podršku investicija, kao i za stvaranje funkcije ministra finansija zone evra.
Nemačka, koja tradicionalno strahuje da mora da plaća dugove drugih zemalja, skeptična je prema tom pitanju.
Angela Merkel je ponovila danas da sve zemlje najpre treba na nacionalnom planu da ulažu napore u ekonomiji i reformama.
Ona je ipak izrazila spremnost za pronalaženje kompromisa u reformi Evorpske unije.
"Postoje naravno različite početne tačke kad je reč o mišljenjima Nemačke i Francuske. Treba nam otvorena debata i na kraju nam treba sposobnost da napravimo kompromis", rekla je Merkel na konferenciji za novinare s Makronom.
Nemačka i Francuska su saglasne da je potrebna bolja zaštita spoljnih granica EU i zajednička politika azila, ali je nejasno koliko podrške Makron može dobiti iz Nemačke za svoje planove o reformu finansijske strukture EU, navodi Asošijetid pres.
U dogovoru za obrazovanje nove vlade Nemačke, konzervativci Angele Merkel i socijaldemokrate su dogovorile da je Nemačka, kao i Francuska, spremna da plati više u budžet EU.
Berlin je međutim skeptičan kad je reč o zajedničkom budžetu i nije entuzisastična za Makronov predlog o ministru finansija evrozone.
Makron je stavio do znanja da neće odustati od zahteva za većom finansijskom solidarnošću, posebno među 19 zemalja koje imaju evro.
"Nijedna valutna unija ne može preživeti ako nema instrument za konvergenciju", rekao je Makron i naveo da je potrebna bankarska unija, čemu se Nemačka protivi iz straha da ne bude podložna problemima u drugim zemljama.
Merkel je rekla da solidarnost ne bi trebalo da podrije ekonomsku konkurentnost među privredama članica.
Nemačka i Francuska se zalažu za zajedničku "mapu puta" o reformama u Evropi posle istupanja Velike Britanije iz članstva (Bregzit).
Merkel i Makron bi trebalo kasnije da razgovaraju iza zatvorenih vrata i pretpostavlja se da će razmotriti stav EU o Siriji i sudbini nuklearnog sporazuma s Iranom.
Francuska i Nemačka su među šest država koje su postigle sporazum 2015. kako bi se Iran sprečio da razvije nuklearno oružje i obe uzemlje žele da spreče propast sporazuma. Američki predsednik Donald Tramp, s kojim će se uskoro sastati i Merkel i Makron, traži izmene sporazuma do 12. maja kada bi mogao da ga poništi.