Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je danas da je završen proces usaglašavanja osnovnih elemenata nagodbe u procesu izvanredne uprave u posrnulom koncernu Agrokor.
On je naglasio da su ostvareni osnovni ciljevi zbog kojih je Vlada donjela zakon koji je omogućio uvođenje izvanredne uprave u Agrokor.
"Spriječena je gospodarska i financijska kriza koja bi se osjetila u cijeloj hrvatskoj ekonomiji, na radnim mjestima, državnom budžetu, u distribucijskom lancu, a posebno u kontekstu turističke sezone", rekao je premijer.
On je dodao da preostaju još tri mjeseca da dodje do finalizacije pravnog teksta i da nagodbu izglasa stalnog vijeće povjerilaca.
Izvanredni povjerenik za Agrokor Fabris Peruško objasnio je da je potpisan načelni sporazum i zahvalio predstavnicima dobavljača i povjerilaca što su pomogli da posljednja etapa uoči konačnog dogovora bude uspešno završena.
Na pitanje kako će u postotku izgledati novo vlasništvo, Peruško je rekao da je još u izradi model buduće vlasničke strukture.
"Kao što znate, Sberbank je najveći povjerilac s 1,1 milijardu eura u svim potraživanjima i to će dominirati vlasničkiim idjelom u budućnost. Isto tako Sberbank ima veliki dio toga pokriveno jamstvima i na taj način će ostvariti jaču poziciju", rekao je Peruško.
Po dostupnim podacima, ruske Sberbank i VTB banka, imale bi pojedinačno najveći udio u vlasništvu i to izmedju 30 i 46 posto što je jučer novinarima rekao Radimir Čačić, čelnik manje stranke vladajuće koalicije.
Mediji su proteklih dana pisali da bi u novoj firmi u koju će biti prebačena imovina kompanija iz sastava Agrokora, Sberbank imao oko 30 posto vlasničkog udjela, a VTB oko 44 posto akcija kompanije.