Roditelji koji sumnjaju da su im deca oteta na porođaju zatražili su u Skupštini Srbije hitno povlačenje iz procedure Predloga zakona o nestalim bebama. Predstavnici roditelja su u razgovoru sa Mehom Omerovićem, predsednikom Odbora Skupštine Srbije za ljudska i manjinska prava, kao najkritičniju odredbu ovog zakonskog predloga naveli to što, kako tvrde, u tom dokumentu ne postoje efikasni mehanizmi za istragu, već se roditeljima u slučaju da se ne rasvetli sudnina njihove dece nudi nadoknada do 10.000 evra.
“Sa ovim zakonom država je jasno stavila do znanja da hoće da nam isplati novac, što nas kao roditelje apsolutno ne interesuje. Suština je da mi tražimo istinu o našoj deci. Dakle, ukoliko su preminula, da se nađe njihovo grobno mesto. Ukoliko su živa, da se nađe njihov put, odnosno da se otkrije u kojim to porodicama žive naša deca. Novac nas apsolutno ne zanima. Smatramo da je najbolje doneti poseban lex specialis zakon, koji bi bio dobro napravljen, tako da ima široka ovlašćenja istražnih radnji. Na taj način bi mogli da dođemo do istine”, rekao je nakon sastanka Nikola Šegrt, jedan od roditelja.
Prema navodima udruženja koja traže nestalu decu, u Srbiji oko 1.500 porodica sumnja da su im bebe otete na porođaju, a da su nezakonito proglašene mrtvim. Sud za ljudska prava u Strazburu svojevremeno je pozvao Srbiju da hitno usvoji zakon o nestalim bebama kako bi se rasvetlila sudbina dece koja su navodno nestala iz srpskih porodilišta. Taj sud za je u martu 2013. godine naložio Srbiji da isplati Zorici Jovanović 10.000 evra odštete i obezbedi informacije o sudbini njenog novorođenčeta koje je nestalo iz porodilišta u Ćupriji pre više od 30 godina. Tada je preporučeno da Srbija taj model primeni i na ostale slučajeve nestanka beba iz srpskih porodilišta.
Poslanik Meho Omerović izjavio je nakon susreta sa roditeljima da veruje da se može pronaći kompromisno rešenje.
“Mislim da moramo da vodimo računa o onim građanima Srbije na koje se taj zakon odnosi. Ako nećemo slušati roditelje i majke nestalih beba, koji imaju ozbiljne primedbe na predloženi zakon, onda ne vidim čemu vodi bilo kakva rasprava. Zašto mi onda donosimo zakon, zato što je sud u Strazburu rekao da moramo da ga donesemo. Pa dobro, donećemo kao država, ali dajte da taj zakon ne zadovoljava samo jednu stranu, u ovom slučaju Evropski sud za ljudska prava. Dajte da zadovolji i roditelje nestalih beba. Mislim da je to naša primarna obaveza u Skupštini kod donošenja tog zakona”, naveo je Omerović.
Roditelji nestalih beba za 11. april najavili su protest ispred zgrade Skupštine Srbije u Beogradu.