Dostupni linkovi

EU i Poljska traže kompromis


Tema rasprave nije to da li Poljska ima pravo da reformiše svoje pravosudje, to nije naša nadležnost: Frans Timermans
Tema rasprave nije to da li Poljska ima pravo da reformiše svoje pravosudje, to nije naša nadležnost: Frans Timermans

Potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans izjavio je danas u Varšavi nakon serije susreta sa poljskim zvaničnicima da je Evropskoj uniji stalo da se što pre reši spor sa Poljskom oko reforme pravosudja a da je promena poljske vlade, sada na čelu sa premijerom Mateušom Moravjeckim, dovela do promene atmosfere u odnosima Brisela i Varšave, te je da optimista.

"EK je stalo da se brzo nadje rešenje spora oko valjanosti pravne države u Poljskoj. Tema rasprave nije to da li Poljska ima pravo da reformiše svoje pravosudje, to nije naša nadležnost. Želimo da se uverimo da će poljsko pravosudje ostati nezavisno, da će nezavisnost biti na adekvatan način poštovana", kazao je Timermans na zajedničkoj konferenciji za novinare sa šefom poljske diplomatije Jacekom Čaputovičem.

Nakon serije današnjih susreta u Varšavi, sa premijerom Mateušom Moravjeckim, šefom poljske diplomatije Čaputovičem, predstavnicima poljskog predsednika Andžeja Dude i predsednicama Ustavnog i Vrhovnog suda koje zastupaju različita vidjenja reforme pravosudja, Timermans je danas izjavio da je optimista i da je nova poljska vlada promenila atmosferu u dijalogu sa Varšavom.

"Primetili smo napredak koji sada analiziramo. Još nismo videli kraj procesa. Daćemo ocenu kada budemo imali jasnu sliku. Velika mi je nada da ćete naći rešenja spora. Želim da budem optimista. Vidim veliku volju poljske vlade", kazao je Timermans o najnovijem paketu izmena seta zakona o reformi pravosudja koje je poljska vladajuća stranka Pravo i Pravda predložila Sejmu u martu, kao kompromis, izlazeći u susret nekim preporukama EK.

Šef poljske diplomatije Čaputovič izjavio je da je Poljska spremna na kompromis u sporu u kojem je Evropska komisija, zbog prošlogodišnje kontroverzne reforme pravosudja i nekih drugih reformi od dolaska na vlast konzervativca Kačinjskog u jesen 2015, posegla za "nuklearnom opcijom", članom 7 Lisabonskog sporazuma po kome bi Poljska, kao prva članica EU u istoriji, mogla da ostane bez prava glasa zbog ugrožene pravne države i osnovnih vrednosti demokratije i EU.

"Poljska je spremna na kompromis. Neke preporuke EU mogu da se uzmu u obzir ali suština promena u pravosudju mora da ostane očuvana. Obe strane teže da dodju do konsenzusa, kompromisa koji bi omogućio da se okonča spor po članu 7 i da se vratimo važnim zajedničkim izazovima za EU kao što je bezbednost ili pitanje evropske budžetske višegodišnje perspektive", rekao je Čaputovič.

Frans Timermans takodje je kazao da bi spor trebalo okončati brzo, kako bi EU mogla da zbije redove u rešavanju drugih važnih problema EU i podsetio da dugo u tom sporu oko valjane pravne države u Poljskoj nije bilo dijaloga, već su Brisel i Varšava samo razmenjivali pisma i dokumente.

XS
SM
MD
LG