Dostupni linkovi

Istraživanje: Zabrinjavajuće čestice u flaširanoj vodi


Sitne čestice plastike pronađenje su flaširanoj vodi, pokazala su istraživanja vode u plastičnim bocama najvećih svetskih proizvođača, prenosi BBC.

U ispitivvanju koje je inicirala novinarska organizacija Orb Medija, analizirano je 250 boca vode kupljenih u devet država. Pronađeno je u proseku 10 plastičnih čestica po litri, veće od širine ljudske vlasi.

"U nekim bocama je bilo stotina ili hiljade čestica, a u nekima neke nijedna", saopštio je Orb Media. Naučnici ističu da su čestice mogle ući u vodi i prilikom otvaranja plastičnih boca.

"Smatram da se nanočestice oslobađaju tokom punjenja boca te da većina plastike potiče iz samih plastičnih boca i plastičnog čepa", kazala je profesorka hemije Šeri Mejson, koja je vodila istraživanje.

U istraživanju sprovedenom na državnom univerzitetu u Fredoniji u Njujorku, analizana je voda najpoznatijih svetskih proizvođača poput “Evian”-a, “Nestle Pure Life”, “San Pellegrino”.

Profesorka Mejson ističe da je plastika prisutna bukvalno svuda.

“Ne želimo da upiremo prstom u pojedine firme, već da pokažemo da je plastika postala tako rasprostranjen materijal u našem društvu da prodire i u vodu, i to u sve one osnovne proizvode koje svakodnevno konzumiramo.

Brojke nisu katastrofalne, ali su zabrinjavajuće", kaže profesorka Mejson.

Kompanije koje pakuju flaširanu vodu izjavile su za BBC da rade prema najvišim standardima te da zadovoljavaju sve uslove kvaliteta. Istakli su da za mikročestice plastike ne postoji regulativa niti standardizovani metod ispitivanja.

Za sada nema dokaza da konzumacija sitnih čestica plastike može da naškodi ljudskom zdravlju, ali stručnjaci taj problem još istražuju.

Stručnjaci su konstatovala da u zemljama u kojima je voda možda zagađena, građani mogu slobodno da nastave da piju flaširanu vodu.

Profesorka Mason je otkrila prošle godine čestice plastike u gradskoj vodi, a drugi naučnici su plastiku pronašli i u morskoj hrani, pivu, morskoj soli, pa čak i vazduhu.

Brus Gordon iz Svetske zdravstvene organizacije izjavio je da su potrebna nova istraživanja o mogućim štetnim posledicama plastike otkrivene u vodi.

„Za sada ne postoje istraživanja da li plastika sadrži toksine i druge štetne materije. Uglavnom govorimo o ‘sigurnosnoj granici’, ali da bismo je utvrdili moramo da utvrdimo da li su i koliko su te materije štetne“, ističe Gordon.

Stručnjaci podsećaju da je ranije ustanovljena veza između izloženosti organizma plastičnim česticama i razvoja nekih vrsta carcinoma.

Šefica ogranka nevladine organizacije “Oceana” Žaklin Savic (Jacqueline Savitz), koja vodi kampanju za zaštitu okeana od zagađenja, tvrdi da su rezultati ovog istraživanja dodatni razlog za usvajanje zakona o ukidanju proizvodnje plastičnih boca za vodu.

XS
SM
MD
LG