Dostupni linkovi

Generalna skupština UN glasa o odbacivanju priznanja Jerusalima


Očekuje se da velika većina zemalja glasa za rezoluciju: Generalna skupština UN
Očekuje se da velika većina zemalja glasa za rezoluciju: Generalna skupština UN

Generalna skupština UN glasa danas o rezoluciji kojom se osuđuje priznanje Vašingtona da je Jerusalim glavni grad Izraela, nakon što su u ponedeljak SAD stavile veto na takav dokument u Savetu bezbednosti svetske organizacije, a 14 ostalih članica ga je podržalo.

Uoči glasanja, američki predsednik SAD Donald Tramp zapretio je da će prekinuti finansiranje zemalja koje se protive njegovoj odluci o priznanju Jerusalima kao samo izraelskog, što je izazvalo kritike takve taktike, a jedna muslimanska oganizacija je to označila kao ucenjivanje, preneo je AP.

"Oni uzimaju stotine miliona dolara i čak milijarde dolara i onda glasaju protiv nas", rekao je Tramp kako prenosi Frans pres, dodavši: "Neka glasaju protiv nas, uštedećemo puno, mi ne marimo".

Glavni grad Jerusalem?
molimo pričekajte
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00



Ranije je ambasadorka SAD u UN Niki Hejli glasanje u SB UN označila kao "uvredu koja neće biti zaboravljena", kako je rekla, imajući u vidu da su za rezoluciju glasale i zemlje saveznice Amerike.

Danas će u 16 sati po srednjoevropskom vremenu početi sednica Generalne skupštine, koja ima 193 članice i gde ni jedna zemlja nema pravo veta na rezolucije koje nisu obavezujuće. Očekuje se da velika većina zemalja glasa za rezoluciju.

U tekstu koji su predložili Jemen i Turska navodi se da sve "odluke i akcije čiji je smisao da izmene karakter, status ili demografski sastav svetog grada Jerusalima nisu legalne, ništavne su i moraju se povući". Pritom se podseća na sve rezolucije UN koje se odnose na naseljavanje okupiranih palestinskih teritorija i naglašava da pitanje Jerusalima mora biti deo konačnog mirovnog sporazuma izmedju dva naroda.

Ovo dvostruko glasanje u svetskom telu na inicijativu Palestinaca koji imaju status države posmatrača u organizaciji, ima za cilj da pojača njihovu ulogu u budućem mirovnom planu. Na pitanje AFP-a, nekoliko ambasadora je odgovorilo da će za rezoluciju glasati izmedju 165 i 190 zemalja, dok AP predviđa da će taj broj biti nešto manji, od 150 do 180.

U međuvremenu je ambasadorka Hejli umnogome izmenila svoj odnos prema glasanju u GS UN u poređenju sa glasanjem u SB, pojačavši pritisak i pretnje. Koristila je Tviter, imejl poruke i pismo u nastojanju da se spreči novi diplomatski udarac SAD.

Nihad Avad, izvršni direktor Saveta za američko-islamske odnose, ocenio je na Tviter nalogu da "vlada SAD ne bi trebalo da koristi svoje liderstvo u UN da ucenjuje druge zemlje koj se zalažu za versku slobodu i pravdu u Jerusaliimu", dodavši da je "pravda ključna vrednost hrišćanstva, judaizma i islama".

Posljedice odluke o Jerusalemu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

U svakom slučaju, Palestinci očekuju masovnu podršku za rezoluciju u GS UN. Palestinski ministar spoljnih poslova Rijad al Maliki i njegov turski kolega Mevlut Čavušoglu optužili su SAD za zastrašivanje, izrazivši nadu da će zemlje članice ignorisati pritisak američke ambasadorke i glasati po svojoj savesti za pravdu.

Izrael takodje lobira na globalnom nivou protiv rezolucije, jer će glasanje pokazati da li je premijer Benjamin Netanjahu uspeo u naporima da zadobije podršku sveta u razvoju. Američke pretnje koje su uputili predsednik i ambasadorka su začudile mnoge diplomate u UN.

Izrael je anektirao istočni deo Jerusalima nakon što ga je okupirao u ratu 1967. godine, usvojivši zakon na osnovu koga je sveti grad "nedeljiva" prestonica Izraela. Aneksiju medjunarodna zajednica nikada nije priznala i Palestinci smatraju istočni deo Jerusalima glavnim gradom svoje buduće države.

Palestinski ambasador u BiH: Jerusalem je crvena linija
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:38 0:00

XS
SM
MD
LG