Dostupni linkovi

Internet giganti moraju da plate vesti koje im donose milijarde


Evropske novinske agencije pozvale su internet kompanije da plaćaju autorska prava za korišćenje novinskih sadržaja na kojima ostvaruju ogromne profite.

Zahtev devet agencija objavljen je u trenutku kada se u EU razgovara o direktivi kojom bi se Fejsbuk, Gugl, Tviter i drugi vodeći igrači na internetu primorali da plate za milione novinskih članaka koje koriste ili "linkuju", prenela je agencija AFP, jedna od potpisnica zahteva.

"Fejsbuk je postao najveći medij u svetu", navele su agencije.

"Ni Fejsbuk ni Gugl nemaju redakciju... Oni nemaju novinare u Siriji koji rizikuju živote, niti u Zimbabveu da istražuju Mugabeov odlazak (sa vlasti), niti urednike da provere i potvrde informacije koje su novinari poslali sa terena", dodaje se u apelu novinskih agencija.

"Sloboda pristupa informacijama navodno je jedna od velikih pobeda interneta. Međutim, to je mit", upozorile su evropske novinske agencije dodajući da "informisanje javnosti košta mnogo novca".

Vesti su, kako se navodi u deklaraciji, drugi razlog, posle povezivanja sa prijateljima, što ljudi idu na Fejsbuk koji je prošle godine utrostručio profit na 10 milijardi dolara.

Internet giganti, čiji profiti skaču zahvaljujući "tuđem radu" apsorbuju između 60 i 70 odsto prihoda od oglašavanja dok su isti prihodi novinskih agencija samo u Francuskoj prošle godine pali za devet procenata, "što je katastrofa za industriju".

"Godine su prošle (a da ništa nije urađeno) i slobodne i pouzdane novinske agencije su sada u opasnosti jer mediji jednostavno više neće biti u mogućnosti da plate vesti", navele su evropske agencije.

"Raznovrsni i pouzdani izvori vesti, stub demokratije, rizikuju da budu potkopani", dodaje se u zajedničkoj deklaraciji.

Pokušaji novinskih agencija u Francuskoj, Nemačkoj i Španiji da nateraju internet džinove da im plate rezultirali su "mrvicama", navode agencije.

Novinske agencije smatraju da se neravnoteža može ispraviti ako Evropska unija njima i drugim medijima da srodna prava iz oblasti zaštite intelektualne svojine.

Međutim, u Evropskom parlamentu su zabrinuti da predložena direktiva predstavlja pretnju slobodnom pristupu vestima za korisnike interneta.

Evropske novinske agencije tvrde da to neće biti slučaj.

"Korisnike interneta to neće pogoditi... jednostavno oni koji stavljaju u džep neproporcionalno veliki deo zarade od oglašavanja treba da ga podele sa onima koji proizvode informacije", saopštile su agencije.

Apel su potpisali AFP, nemačka DPA, Britansko pres udruženje, španska agencija EFE, italijanska Ansa, švedska TT, belgijska Belga, austrijska APA i holandska ANP.

XS
SM
MD
LG