Broj žrtava ekstremističkih napada opao je drugu godinu zaredom 2016. godine, ali je pogođen veći broj zemalja, podaci su Globalnog indeksa terorizma (GTI), koji izdaje australijski Institut za ekonomiju i mir.
U izvještaju se navodi da su prošle godine poginule 25.673 osobe u terorističkim napadima, što je manje za 22 posto u odnosu na 2014. godinu.
Značajan pad primijećen je u Siriji, Pakistanu i Avganistanu.
Međutim, u najmanje 77 zemalja zabilježen je najmanje jedan napad, što je više nego u bilo kom trenutku u posljednjih 17 godina, koliko postoji globalna baza podataka o terorizmu.
GTI navodi da je manji broj žrtava "glavni pozitivni nalaz" i "prekretnica u borbi protiv radikalnog islamskog ekstremizma".
Najveći napredak registrovan je u Nigeriji, gdje je broj smrtnih slučajeva koji se pripisuju grupi "Boko haram" pao za 80 posto prošle godine.
Međutim, broj smrtnih slučajeva koji se pripisuju Islamskoj državi Iraka i Levanta (IDIL) povećan je skoro za polovinu 2016. godine, a najveći porast, za 40 posto, zabilježen je u Iraku.
GTI ukazuje na "uznemirujuće trendove" u širenju terorizma na svijetu.
Autori upozoravaju na borce IDIL-a iz Sirije i Iraka koji će se pridružiti novim radikalnim grupama u drugim zemljama.
U Avganistanu, prošla godina je obilježena kao "složena" nakon što su talibani smanjili broj napada na civile, ali pojačali sukobe sa vladinim snagama.
U Evropi i drugim razvijenim zemljama, 2016. je bila je najsmrtonosnija za terorizam od 1988. isključujući napade 11. septembra 2001. godine.
GTI krivi IDIL za stalne napade, sa 75 posto smrtnih slučajeva u vezi sa terorizmom u ovim zemljama koji su povezani ili inspirisani ovom organizacijom od 2014. godine.
"Primjećen je generalni prelaz ka jednostavnijim napadima na netradicionalne i mekše civilne mete", kažu autori.
U istraživanju se navodi da moć IDIL-a slabi, što je, takođe, dovelo do pada broja smrtnih slučajeva u prvoj polovini 2017. godine.