Sjeverna Koreja upozorila je da finalizira plan napada na ostrvo Guam, američku teritoriju u Pacifiku. Svijet je zabrinut novom eskalacijom prijetnji, ali Vašington i dalje tvrdi da Pjongjang nema vojni kapacitet da pogodi Guam i da Amerikanci mogu mirno spavati.
Sjedinjene Države upozorile su Pjongjang da nastavak razvijanja nuklearnog oružja može dovesti do kraja režima i uništenja naroda Sjeverne Koreje. Upozorenje koje je uputio državni sekretar za odbranu Jim Mattis uslijedilo je nakon što je predsjednik Donald Trump prethodno ustvrdio da je američki nuklearni arsenal nepobjediv i da se nada da nikad neće biti prisiljen da ga upotrijebi.
"Akcije sjevernkorejskog režima biće iznimno nadjačane našima i izgubiće bilo kakvu trku u naoružanju ili konflikt koji budu inicirali", rekao je Mattis, apelujući na sjevernokorejski režim da "prestane sa samoizolacijom i potragom za nukelarnim oružjem".
Ubrzo nakon Mattisovog saopštenja, Pjongjang je ponovio prijetnje da će ciljati američko pacifičko ostrvo Guam sa raketama srednjeg dometa i naveo da finalizira planove da lansira četiri rakete preko Japana u vode 40 kilometara od obale Guama.
Takođe, američka upozorenja Pjongjang je odbacio kao "gluposti" i naveo da ne može pregovarati sa američkim predsjednikom za kojeg su rekli da je "lišen svakog razuma".
"Dijalog sa takvom osobom bez ikakvog razuma nije moguć i na njega može djelovati jedino apsolutna sila", poručio je general Kim Rak-Gyom, a prenijela zvanična sjevernokorejska novinska agencija.
Sjevernokorejski general je kazao da će udari biti "efektivan lijek za zaustavljanje pomahnitalih američkih poteza na sjevernom dijelu Korejskog poluotoka i u susjedstvu".
Posljednja razmjena prijetnji dolazi nakon što je američki državni sekretar Rex Tillerson apelovao na Amerikance da ostanu smireni i da nema zabrinutosti da će Sjeverna Koreja uspjeti u namjeri da pogodi američko tlo. Tillerson je novinarima ubrzo nakon slijetanja u posjetu Guamu danas rekao da ne vjeruje da postoji ikakva stvarna prijetnja tom dijelu Sjedinjenih Država koji se nalazi oko 3.400 kilometara od američke obale.
"Amerikanci treba da mirno spavaju", rekao je Tillerson.
Dopisnik BBC-a iz Guama javio je kako je tamošnja javnost uvjerena da su sjevernokorejske prijetnje retoričke prirode i da bi napad projektilima na Guam, na kojem se nalazi i američka vojna baza, bio "samoubistvo za Sjevernu Koreju".
Sjevernokorejske prijetnje napadom na Guam uslijedile su nekoliko sati nakon što je američki predsjednik upozorio Sjevernu Koreju da će se suočiti sa "vatrom i bijesom kakve svijet nikad nije vidio". Trump se na Twitteru pohvalio nuklearnim arsenalom američke vojske, ustvrdivši kako se njegova prva predsjednička odluka odnosila upravo na jačanje američkog nuklearnog arsenala.
Američki državni sekretar pojasnio je kako je Trump pokušao poslati jaku poruku Sjevernoj Koreji, te naveo da je retorika Pjongjanga pojačana nakon međunarodnog otpora njegovom nuklearnom programu.
"Dakle, mislim da je ono što predsjednik radi slanje jake poruke Sjevernoj Koreji jezikom koji će Kim Jong razumjeti, jer se čini da on ne razumije diplomatski jezik", naveo je Tillerson.
Razmjena upozorenja između Bijele kuće i Pjongjanga dramatično je pooštrena nakon što je Sjeverna Koreja testirala dvije interkontinentalne balističke rakete u julu, poduzimajući tako korak naprijed u cilju razvoja raketa dugog dometa spremnih da gađaju bilo gdje na teritoriju Sjedinjenih Država.
U izjavi koju je prijenijela sjevernokorejska državna novinska agencija juče, vojni portparol je rekao da bi četiri projektila tipa Hwasong-12 mogli biti lansirani na Guam svakog momenta ako predsjednik Kim Jong Un donese takvu odluku. On je naveo da bi taj udar ciljao glavne američke vojne baze na Guamu, ostrvu koje je glavna ispostava za pokretanje američkih vojnih misija u azijsko-pacifičkom regionu.
Sjeverna Koreja je, pak, navela da SAD navodno spremaju "preventivni rat", ali upozorila da bi se to pretvorilo u "totalni rat za eliminisanje svih uporišta neprijatelja, uključujući američko kopno".
Reakcije iz svijeta na posljednju razmjenu upozorenja između SAD i Sjeverne Koreje su pomiješane.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres uznemiren je takvom retorikom, rekao je njegov portparol. Japanska vlada podržala je stav Sjedinjenih Država "da su sve opcije na stolu". Britanija je takođe pohvalila Trumpov stav, a ambasador te države u UN Matthew Rycroft rekao je novinarima da London "stoji rame uz rame sa Sjedinjenim Državama" po pitanju sjevernokorejskih nuklearnih prijetnji.
Portparol francuske vlade Christophe Castaner izjavio je nakon sjednice kabineta da je Trumpvoa odlučnost "onakva kakva bi bila odlučnost bilo kojeg američkog predsjednika jer oni ne mogu dopustiti da dio njihove teritorije bude meta napada balističkim raketama". On je, međutim, kansije naveo da Pariz sa "zabrinutošću" posmatra dešavanja i apeluje na strane "da djeluju odgovorno i zaustave eskalaciju situacije".
Njemačka je takođe reagovala uzdržano. Portparol Ministarstva vanjskih poslova te zemlje Martin Schaefer rekao je da Berlin gleda sa velikom zabrinutošću rastuću prijeteću retoriku oko Korejskog poluotoka, te pozvao "sve strane na uzdržanost". Schaefer je naveo kako je Njemačka uvjerena da "vojna opcija ne može biti odgovor u potrazi za sjevernoističnom Azijom bez nuklearnog oružja".
Ruski ambassador u UN Vasilij Nebenzja rekao je da se Moskva nada da će SAD "zadržati hladnokrvnost i uzdržati se od bilo kakvih poteza koji bi podstakli drugu stranu na akcije koje bi mogle biti opasne".
Kina, sjevernokorejski najbliži saveznik, pozvala je na hladnokrvnost i uzdržanost "u iznimno komplikovanoj i osjetljivoj" situaciji između dvije strane.
"Nadamo se da će svi relevantni faktori govoriti oprezno i postupati promišljeno, prestati provocirati jedni druge, izbjegavati dalju eskalaciju situacije i nastojati da se vrate na ispravan put dijaloga i pregovora što je prije moguće", saopštilo je Ministarstvo vanjskih poslova Kine.
Vijeće sigurnosti je 5. avgusta nametnulo nove ekonomske sankcije Sjevernoj Koreji, sa namjerom da prisili Pjongjang da obustavi svoj nuklearni program, ali je Sjeverna Koreja nastavila svoje vojne planove.
Facebook Forum