Dostupni linkovi
Pređite na glavni sadržaj
Pređite na glavnu navigaciju
Pređite na pretragu
Meni
Vijesti
BiH
Srbija
Crna Gora
Kosovo
Severna Makedonija
Podcast
Post Scriptum
Ispričaj mi
Kina na Balkanu
Više od naslova
Vizuelno
Video
Infografike
Fotogalerije
TV Liberty
Specijal RSE
Novinari RSE u zatvoru
Mjesto za sjećanje
Moja Evropa
Tri decenije od rata u BiH
Dokumentovanje genocida u Srebrenici
Srebrenica, neispričane priče
Jasenovac, sjećanje s rizikom
'Kinesko čudo' na Balkanu
Sve karte Dejtona
Nastanak i raspad Jugoslavije
Pratite nas
Sve RFE/RL stranice
Pretraživač
UŽIVO
UŽIVO
Pretraživač
Prethodni
Naredni
Vanredno
FOTO BLOG
Opsada Sarajeva
5. april/travanj, 2017.
Petog aprila obilježeno je 25 godina od početka opsade glavnog grada BiH, kojeg su srpske snage držale pod opsadom 1.425 dana. U najdužoj opsadi nekog grada u novijoj istoriji poginulo je 11.000 ljudi, među kojima 1.600 djece.
1
Na fotografiji s početka opsade civili i pripadnici prvih jedinica odbrane Sarajeva pod vatrom snajpera sa srpskih položaja, 6. april. 1992.
2
Poslovni tornjevi firme UNIS gore nakon što su pogođeni granatama sa srpskih položaja, 8. juni 1992.
3
Čovjek drži glavu žene ranjene u granatiranju, 27. juni 1992.
4
Ranjena djevojčica u sarajevskoj bolnici, 3. avgust 1992. Prema podacima Ujedinjenih nacija, na grad je tokom opsade svakog dana padalo više od 3.000 granata.
5
Porodica siječe drvo na brdima oko grada (fotografija napravljena oko godinu dana nakon početka opsade). Prije opsade na području grada i okolnih naselja živjelo je oko 525.000 ljudi.
6
Patrola srpskih vojnika na planini iznad Sarajeva, 17. april 1994.
7
Čovjek traži pomoć za jednu od žrtava smrtonosne eksplozije, kakvih je dnevno bilo na hiljade.
8
Čovjek sahranjuje suprugu na jednom od gradskih groblja, 1993.
9
Pripadnici Armije BiH posmatraju UN vozilo u blizini sarajevskog aerodroma 14. maja 1993. UN su od jula 1992. do januara 1996. držale vazdušni humanitarni most za Sarajevo, što je bila najduža takva operacija u istoriji.
10
Kuća zapaljena direktnim pogotcima iz minobacača 1994. UN komisija evidentirala je 1994. dok je opsada još trajala štetu na desecima hiljada stanova, te "posebno zaštićenim objektima poput bolnica i medicinskih kompleksa, te medicinskog osoblja, kao i kulturnih dobara".
11
Mladi par trči preko takozvane Aleje snajpera, 1995. Neprestana snajperska pucnjava sa okolnih brda činila je da svakodnevni odlazak po vodu bude opasan put za građane tokom 44 mjeseca opsade.
12
Francuski kardinal Roger Etchegaray (lijevo) i vrbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić u Sarajevu, 15. avgusta 1995. Kardinal je prenio poruku podrške Sarajlijama od Pape Ivana Pavla II.
13
Civili ranjeni u granatiranju glavne gradske tržnice, fotografija iz bolničkog hodnika, 5. februar 1994. Žena lijevo na slici preminula je prije nego su ljekari stigli.
14
Prizor nakon smrtonosnog granatiranja tržnice Markale u centru grada, 28. avgust 1995. U ovom drugom od dva namjerna napada na civile na ovoj tržnici, prozvanom masakr na Markalama, poginulo je 43 ljudi. Ovaj napad bio je jedan od razloga da počne NATO bombardovanje srpskih snaga nešto kasnije istog mjeseca.
15
Ratni market na Ilidži, pod kontrolom bosanskih Srba, 9. mart 1996, tri dana prije nego što su snage Armije BiH preuzele ovo sarajevsko prigradsko naselje.
Opsada Sarajeva
Povezani članci
Kurspahić: Razmišljanja o 'ratu kojeg neće biti'
XS
SM
MD
LG