’Stop političkim presudama’, ’Stop nepravdi’, ’Borili smo se za slobodu’, ’Narod želi da zna koga je Sami Ljuštaku ubio’, ’Znamo ime žrtve. Njegovo ime je Sami Ljuštaku’ – parole su sa protesta koji su u sredu u centru Prištine održale organizacije i udruženja proizašla iz rata Oslobodilačke vojske Kosova.
Protestvovalo se protiv formiranja Specijalnog suda i protiv, kako su rekli, nepravde koja se vrši nad borbom i nad pripadnicima OVK.
Smajl Elezi, predsednik Organizacije ratnih veterana OVK-a, pozvao je poslanike Skupštine Kosova da ne glasaju za Specijalni sud. On je naveo da izgleda da je „Zapad zaboravio ko je počinio zločine na Kosovu i ko je bio zločinac“.
„Pre nego što od Kosova i od Skupštine zatražite formiranje Specijalnog suda, tražite to od Srbije, jer je tamo centar zločina. Odatle je prolivena krv Hrvata, Bošnjaka i Albanca... Specijalni sud može izgledati kao međunarodno pravo, ali on krši Ustav Kosova, protiv je poslednje želje palih boraca i protiv je prolivene krvi... Vreme je da država Kosovo, Vlada i Skupština dokažu da su predstavnici naroda, a ne da su imenovani od stranih ureda. Sloboda političkim osuđenicima našeg oslobodilačkog rata, stop političkim sudovima!“, kazao je on.
Predsednik Udruženja ratnih veterana iz dukađinskog regiona Avdul Muškoljaj istakao je da je Međunarodni tribunal u Hagu već sudio pripadnicima OVK-a, koji su na kraju proglašeni nevinim, iako su sedam godina proveli u zatvoru.
„Međunarodni sud UNMIK-a je od 1999. uhapsio i osudio stotine pripadnika OVK-a na osnovu dosijea iz Srbije. Isto sada radi i misija EULEX-a, i puni zatvore sa bivšim pripadnicima OVK-a, i dalje sa dosijeima iz Beograda i u većini slučajeva sa lažnim svedocima. OVK nikada nije izbegla da se suoči sa pravdom, iako nam je nepravda učinjena... Nemojte glasati za novi sud koji ima rasističke tendencije protiv Albanaca i koji bi sudio OVK i Albancimq za genocid i etničko čišćenje. Albanci tako nešto nikada u istoriji nisu uradili“, kazao je on.
Vlada Kosova još uvek nije procesuirala Zakon o Specijalnom sudu, koji bi nakon toga trebalo da se nađe pred Skupštinom. Pre ovog zakona, Skupština treba da izglasa i ustavne izmene a za šta je potrebna dvotrećinska većina poslanika u Skupštini. Analitičari na Kosovu kažu da se sa ovim pitanjem odlaže upravo zato što vladajuće partije nemaju dovoljan broj glasova, s obzirom na to da se i opozicija protivi osnivanju Specijalnog suda uz obrazloženje da on kalja borbu OVK-a.
U slučaju da Kosovo ne uspe da formira Specijalni sud, strane diplomate su u nekoliko navrata poručile da će to pitanje preći na Savet Bezbednosti UN-a, gde SAD i ostali strateški partneri Kosova neće blokirati to pitanje.