Dostupni linkovi

Ganiću određen pritvor


Ejup Ganić
Ejup Ganić
Bivšem članu ratnog Predsjedništva Republike BiH, Ejupu Ganiću, u Londonu je određen pritvor do 29. marta.

Šezdesettrogodišnji Ganić je uhapšen na aerodromu Hitrou u vezi sa optužnicom za ratne zločine na osnovu naloga za ekstradiciju koji je izdala Vlada Srbije, saopštila je engleska policija, prenosi BBC.

Službenici Odjela za ekstradiciju londonske policije su Ganića uhapsili u 14:00 po engleskom vremenu, objavio je Scotland Yard.

I Britanski ambasador u Sarajevu, Majkl Tejtam, potvrdio je hapšenje:

„Metropoliten policija je potvrdila da je Ejup Ganić uhapšen na aerodromu Hitrou danas poslije podne na osnovu inicijalnog zahtjeva Republike Srbije.”

Ministarstvo pravde Srbije najavljuje da će sutr ujutro uputiti nadležnim organima Velike Britanije molbu za ekstradiciju izjavila je ministarka pravde Snežana Malović.

Ganić će u pritvoru čekati na eventualno izručenje Srbiji. Naime, Srbija ima 45 dana da pošalje kompletnu dokumentaciju na osnovu koje će sud odlučivati o zahtjevu za izručenje.

"Nakon što stigne sva dokumentacija, odrediće se tačan datum ekstradicijskog saslušanja. Tada će sudac odlučiti postoje li ikakve prepreke izručenju Ganića Srbiji. S obzirom da je slučaj u toku, bilo bi neprimjereno dalje ga komentirati",
rečeno je iz Britanskog Foreign Officea.

MUP Srbije raspisao je početkom 2009. godine potjernice za 19 osoba iz Bosne i Hercegovine, među kojima su ratni članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine - Ejup Ganić i Stjepan Kljuić, zbog napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, maja 1992. godine. Ministar policije Srbije, Ivica Dačić, izjavio je u Beogradu da je Ganić uhapšen na osnovu potjernice Srbije.

Tihić: Srbija negativno utiče na odnose sa BiH

Sulejman Tihić
Sulejman Tihić
, predsjednik Stranke demokratske akcije kaže za RSE da su iznenađeni činjenicom da je Ganić uhapšen.

„Smatramo da nema osnova za njegovo zadržavanje ili hapšenje, ni po međunarodnom pravu, niti po sporazumima koje ima Bosna i Hercegovina sa Srbijom, posebno po sporazumu koji je potpisan prije nekoliko dana, gdje je jasno rečeno da će biti nadležni oni sudovi gdje se eventualno dogodio zločin, gdje žive osumnjičeni za te zločine. Politički mislim da Srbija ovim zahtjevom negativno utiče na odnose između Bosne i Hercegovine i Srbije, koji su već dugo vremena u jednoj silaznoj putanji i da će se to odraziti na naše buduće odnose. Također će negativno djelovati i na unutrašnje političke odnose u Bosni i Hercegovini. To će biti još jedna tema koja će produbiti podjele među političarima. Generalno, mislim da ova optužnica, koju je Srbija podigla, nema utemeljena jer je Haški tribunal već o tome dao svoje mišljenje i rekao da nema osnova za procesiranje, ni profesora Ganića, ni svih drugih koje oni tretiraju. Očekujemo da će i Sud Velike Britanije donijeti odluku o puštanju profesora Ganića na slobodu.“



"Politički mislim da Srbija ovim zahtjevom negativno utiče na odnose između Bosne i Hercegovine i Srbije."
Zvaničnici u Sarajevu nemaju informacije kako je i zašto Ganić zadržan. Ministar sigurnosti, Sadik Ahmetović, kaže da Interpolova potjernica ne postoji:

„Sigurno nije uhapšen na osnovu potjernice. Imam pred sobom obavijest iz Interpola da ne postoji niti crvena niti difuzna potjernica za profesorom Ganićem. Po informacijama koje imam, moglo bi se desiti da je priveden po Evropskoj konvenciji o ekstradiciji ili po nekom bilateralnom ugovoru između Velike Britanije i Jugoslavije iz 1900. i 1901. godine.“

Silajdžić: Sudi se našoj odbrani

Ministar pravde, Bariša Čolak, misli da se ovako nešto nije moglo desiti zbog Sporazuma o međusobnom izvršavanju odluka u krivičnim stvarima između Bosne i Hercegovine i Srbije, koji je potpisan u petak:

„Mogu jedino insistirati na primjeni novog sporazuma. Eventualno možemo napraviti prevod ovog potpisanog sporazuma i dostaviti ga. Ministarstvo pravde nema drugih mogućnosti.“

Glavni tužitelj Bosne i Hercegovine, Milorad Barašin, čije tužilaštvo vodi istragu o Dobrovoljačkoj, izjavio je da nema informacije o razlogu Ganićevog zadržavanja.
Haris Silajdžić, Foto: Midhat Poturović

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Haris Silajdžić, oštro je osudio Ganićevo zadržavanje u Londonu:

„Ovdje se sudi našoj odbrani. Ovo nije prvi pokušaj relativiziranja i izjednačavanja. Bit će još takvih pokušaja ali oni koji to rade, treba da budu uvjereni u to da ćemo se i mi boriti svim sredstvima da odbranimo prava naših građana i da odbranimo dostojanstvo otpora agresiji koja je izvršena na Bosnu i Hercegovinu.“

Član ratnog Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Mirko Pejanović, rekao je za Federalnu televiziju da vjeruje da će se saslušanje završiti u korist njegovog nekadašnjeg kolege Ganića:
"Ovdje se sudi našoj odbrani. Ovo nije prvi pokušaj relativiziranja i izjednačavanja."

„U gradu se osjeća psihoza jer je svima teško pala ta vijest, naravno i meni. Prema sporazumu koji su potpisala dva Ministarstva pravosuđa Bosne i Hercegovine i Republike Srbije, očekivati je da će se ovaj proces saslušanja gospodina Ganića, koji je sada pred sudom, završiti u korist Ganića.“

Ćerka Ejupa Ganića, Emina, izjavila je za Federalnu televiziju da je porodica iznenađena njegovim zadržavanjem:

„Ovaj postupak prelazi neke nuklearne granice moje porodice. Radi se o jednoj novoj monstruoznoj želji da se izbrišu granice koje odvajaju one koji stoje u odbrani jedne zemlje od onih koji su agresori.“


Pročitajte i ovo:
Robin Haris: Nadamo se da zahtjev Srbije neće biti odobren

Pogledajte snimak dešavanja u Dobrovoljačkoj:

Dobrovoljačka ulica u Sarajevu - 1. dio
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:00:38 0:00

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG