Dostupni linkovi

Spas za Petrohemiju


Petrohemija
Petrohemija
Petrohemija, kao fabrika u državnom vlasništvu, pokrenuće proizvodnju i obustaviti štrajk uz finansijsku podršku Vlade od 10 miliona evra, ali uz reprogram dugova prema dobavljačima: NIS-u Petrohemija duguje 82 miliona evra, a Lukoil-u 32 miliona.

To je rezultat pregovora ministra ekonomije Mlađana Dinkića i sindikata Petrohemije:

"Mislim da je dobra vest za Srbiju da će Petrohemija krenuti da radi, ali mora da krene da radi na potpuno drugim osnovama, odnosno uz ozbiljno restrukturiranje koje smo na putu da završimo u narednom periodu. Dakle, u planu je, do 31. avgusta, nova sistematizacija, sklapanje ugovora s dobavljačima, i da se do sredine septembra obnovi proizvodnja."


Petrohemija je prošle godine imala gubitak od 100 miliona evra, a u prvom kvartalu 2009. godine gubitak se popeo na 35 miliona evra:

"Problem Petrohemije nije bio u proizvodu, tržištu, već u neracionalnim troškovima proizvodnje. Kad se eliminišu neracionalnosti u proizvodnji ovo može postati veoma profitabilna fabrika."

Sindikati kažu da su zadovoljni dogovorom i da su prekinuli štrajk, jer su svi njihovi zahtevi ispunjeni, kaže predsednik Samostalnog sindikata Miša Faraga:

"Možda je nešto moglo i ranije da se uradi, ali nikad nije kasno, pa tako ni sada, da se dođe do onih ključnih rešenja, to su Lukoil, NIS i INA, i da se donese odluka o pokrenutoj proizvodnji – mi smo to pozdravili i zdušno ćemo učiniti sve da se u narednom periodu to i stvarno ostvari."


Nacionalna naftna kompanija NIS, koja je sada u ruskom vlasništvu, ako se gledaju potraživanja kroz dugovanja, približno je većinski vlasnik Petrohemije.

Zbog različitih ekonomskih i političkih interesa u Vladi i politici, NIS je, na primer, u nadležnosti Ministarstva energetike, a Petrohemija Ministarstva ekonomije, što je uslovilo različite pristupe u rešavanju problema.

Stručnjak za energetiku, Zorana Mihajlović Milovanović:

"Država je vlasnik Petrohemije, vi znate kako to funkcioniše sa javnim preduzećima, znači političke stranke preko odnosa imenuje direktore, upravne odbore, i sve ostale menadžmente. Šta su oni imenovali, šta se desilo, na žalost ljudi sad to ispaštaju. Umesto da je Petrohemija izvoznik, jedan od najvećih, mi sad imamo situaciju da ljudi, otprilike, ne primaju plate, da je pitanje hoće li otići pod stečaj – znači to je gotovo paralelno s ovim što će država da pomogne – i da možemo da očekujemo da ćemo imati povećan broj nezaposlenih. Država nema toliko novca da uleti i vadi Petrohemiju iz problema. Neke stvari su morale da se urade ranije. Svaki pokušaj da bar pomognemo da Petrohemija krene – jer, jednostavno, proizvodi dobar proizvod – i sve dok je taj proizvod tražen na tržištu, i dok postoji tražnja u projekcijama, tražnja u Evropi, hajde da probamo. Ali tu moraju da postoje određene crte Znači, ako ovo ne pomogne, Petrohemija će ići pod stečaj - nema trećeg rešenja."


Dinkić je rekao da je već dogovoreno sa NIS-om reprogramiranje postojećih dugova i nove isporuke sirovog benzina po cenama 20 odsto nižim od dosadašnjih.

Prema njegovim rečima, postignut je dogovor i sa Lukoilom, kojem Petrohemija duguje 32 miliona evra i ugovorena je cena primarnog benzina skoro duplo niža od dosadašnje:

"Time su smanjeni troškovi i sada možemo da sklopimo nove ugovore s NIS-om i Lukoilom za snabdevanje od preko 30.000 tona mesečno primarnim benzinom"
, rekao je Dinkić.

Dinkić je rekao da bi Petrohemija trebalo da smanji troškove i broj zaposlenih za 500 radnika, a do 31. avgusta potrebno je napraviti novu sistematizaciju radnih mesta:

"To znači smanjivanje fonda plata sa 330 miliona dinara na ispod 150 miliona dinara mesečno, što će omogućiti da radnici u Petrohemiji rade produktivno"
, rekao je Dinkić.

Ministar ekonomije je najavio i da će u ponedeljak, 17. avgusta, biti imenovan novi generalni direktor Petrohemije. Prema njegovim rečima, problem su i niske prodajne cene Petrohemije, pa će biti potrebno preispitati ugovore sa kupcima.

Dinkić je rekao da je Petrohemija je prošle godine imala gubitak od 100 miliona evra, a u prvom kvartalu 2009. godine gubitak se popeo na 35 miliona evra. Kako je naveo, obaveze Petrohemije su 224 miliona evra, što je više od celokupne imovine kojom Petrohemija raspolaže.

Predstavnici tri reprezentativna sindikata u Petrohemiji – Sindikata smenskih radnika, Sindikata inženjera i tehničara Nezavisnost i Samostalnog sindikata – naveli su da su zadovljni dogovorom sa ministrom Dinkićem. Predsednik Samostalnog sindikata u Petrohemiji Miša Faraga rekao je da će članovi tog sindikata prekinuti štrajk, jer su svi njihovi zahtevi ispunjeni.
XS
SM
MD
LG