Dostupni linkovi

Potrošnja energije veća od evropskog prosjeka


Sa regionalnog energetskog foruma, Foto: Midhat Poturović
Sa regionalnog energetskog foruma, Foto: Midhat Poturović

Na regionalnom energetskom forumu, koji je danas okončan u Sarajevu, iz Evropske banke za obnovu i razvoj najavljeno je da su pokrenuta dva programa u vrijednosti od 110 miliona eura za finansiranje projekata energetske efikasnosti u kompanijama više zemalja Zapadnog Balkana. Obnovljivi izvori energije imali su, također, zapaženo mjesto jer je, između ostalog, rečeno da regija troši mnogo više energije od evropskog prosjeka.

U Evropskoj banci za obnovu i razvoj nastoje kroz nove projekte na Zapadnom Balkanu prije svega da promovišu energetsku efikasnost, te da otvore nove obnovljive izvore energije u cijeloj regiji. Naime, prosječna potrošnja energije u regiji je čak dva i po puta veća od evropskog prosjeka, te se obnovljivim izvorima želi postići smanjenje potrošnje.

Evropska banka je predvidjela, ukoliko BiH aplicira, da obezbijedi oko 30 miliona eura za projekte u BiH. Amer Jerlagić, generalni direktor Elektroprivrede BiH, kaže da su pregovori već u toku:

Foto: Midhat Poturović
„Elektroprivreda već polako kroz ove projekte obnovljive energije vezano za male elektrane, za vjetar, čak i za ove protočene elektrane kakve su Vranduk i donekle Ustikolina, počinje pregovore sa par velikih evropskih banaka oko dolaska do kreditnih sredstava za obnovljive izvore. To su znači neki mali projekti, za male projekte, za male elektrane i za domaćinstva. Mi imamo razgovore sa IBRD-om vezano za jedan kredit od 15 miliona eura za distributivnu mrežu. I to bi bio prvi kredit koji bi bio napravljen bez suverene garancije države.“

BiH još uvijek nema državnu energetsku strategiju razvoja, sve je na nivou entiteta. Situacija kada je riječ o saradnji na nivou regija bolja je, kaže Mubera Bičakčić iz Ministarstva vanjske trgovine BiH:

„Kroz ugovor, kao što je ugovor o osnivanju energetske zajednice, BiH je partner s ostalim iz regije i iz EU, tako da EU na sreću prepoznaje samo BiH kao partnera u tim procesima regionalne saradnje, evropskih integracija. To je saradnja u smislu da BiH mora da ispuni neke obaveze iz tog ugovora, a to su u prvom redu direktive EU o nekim zajedničkim pravilima u tržištu gasa i električne energije.“


Foto: Midhat Poturović
Direktor Elektroprivrede BiH Amer Jerlagić napominje i da postoje neki zajednički projekti sa Crnom Gorom:

„Kada je u pitanju prodaja električne energije, znamo da je Crna Gora deficitarna, a s druge strane znamo da je Albanija još više deficitarna i da se na neki način mogu tu praviti partnerski odnosi oko prodaje električne enregije preko Crne Gore direktno za Albaniju.“

Saradnja sa Elektroprivredom Srbije ide malo teže, dodaje Jerlagić:

„Ako bih radio neku komparaciju kad je u pitanju hrvatska Elektroprivreda koja godinama od nas kupuje struju, privatne ili državne kompanije u Sloveniji, Elektroprivreda Crne Gore, da je možda najlošija saradnja Elektroprivrede BiH i Elektroprivrede Srbije. Ne javljaju se na naše tendere za prodaju električne energije, komunikacija je na nivou nekih konferencija itd.“


Foto: Midhat Poturović
Pak, Dejan Stojadinović, pomoćnik ministra energetike Srbije, ističe da postoji mogućnost saradnje dvije države u oblasti obnovljivih izvora energije, kao što je to biomasa, šumska i poljoprivredna:

„Ona se koristi sada i kao ogrevno drvo i za proizvodnju briketa. Međutim, ono što se pokazalo - glavni problem je da su cene u regionu užasno različite. Razgovarali smo i sa kolegama iz BiH i planiramo da realizujemo i zajednički projekat upravo da bismo kroz taj projekat promovisali veću upotrebu biomase i time korišćenje obnovljivih izvora energije, a i da bismo doprineli sniženju cena ovih proizvoda u čitavom regionu - jer je i jedan od ciljeva EU veća upotreba obnovljivih izvora, a i verujemo da ćemo na taj način i građanima pomoći.“
XS
SM
MD
LG