Dostupni linkovi

Bošnjaci protiv amandmana o Banjaluci


Skupština RS
Skupština RS

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je paket od 28 amandmana na Ustav RS kojima se ovaj akt usklađuje s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama i ukida smrtna kazna. Međutim, najviše polemike i nezadovoljstva Bošnjaka - poslanika izazvali su amandmani koji se odnose na organizaciju vlasti u glavnom gradu RS, koji bi zvaničnio trebalo biti Banja Luka.

U Ustavu RS trenutno stoji da je glavni grad Republike Sarajevo. Amandmanom je trebalo da Banja Luka postane glavni grad. Kompromis oko ovog amandmana nije postignut jer su poslanici Stranke demokratske akcije i Stranke za BiH tražili da se kroz ovaj amandman, kao u Sarajevu i Mostaru, definiše zastupljenost konstitutivnih naroda i ostalih u vršenju vlasti.

Šef poslaničkog kluba Stranke za BiH Muharem Murselović smatra da su se kroz Ustav mogle dati jače garancije za zastupljenost svih konstitutivnih naroda u glavnom gradu RS:

„Mi imamo danas slučaj u Banjoj Luci da od konstitutivnih naroda nemamo predstavnike u Gradskoj skupštini - a imamo manjine, što izgleda stvarno smiješno. I mi smo tražili da se ustavnim instrumentima garantuje da će ta multietničnost i zastupljenost konstitutivnih naroda u Gradskoj skupštini biti. Nažalost, nisu nam dali uvjeravanja, nisu nam dali sigurne argumente kojima će to biti ostvareno. I to je razlog, ustvari, što nismo mogli podržati takve amandmane.“

Da bi amandmani postali važeći, osim dvotrećinske podrške u Skuštini, potrebna je i saglasnost većine članova Vijeća naroda iz svakog konstitutivnog naroda i reda ostalih. Potpredsjednik Narodne skupštine i poslanik SDA Šefket Hafizović ističe da bošnjački delegati neće podržati amandmane u Vijeću naroda:

„U formi u kojoj su sinoć usvojeni sasvim je izvjesno da neće dobiti većinu u bošnjačkom, dakle nacionalnom klubu u Vijeću naroda i samim tim je to zapravo bila prazna priča i ništa drugo do gubljenje vremena.“

Šef Kluba delegata kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS Edin Ramić:

„Ono što je opredjeljujuće za Klub Bošnjaka kada bude razmatrao amandmane su stavovi narodnih poslanika iz SDA, Stranke za BiH i SDP-a u Narodnoj skupštini RS, koji su odbili podržati ovakve amandmane. Jasne su i pozicije političkih partija koje mi predstavljamo u Klubu Bošnjaka, tako da je prilično jasno da amandmani na Ustav RS neće proći u Vijeću naroda.“

Predsjedavajući Vijeća naroda Dževad Osmančević nije želio prije sjednice svih klubova Vijeća, koje bi se trebale održati u roku od 10 dana, da komentariše čitavu stvar:

„S obzirom da treba sazvati kolegij Narodne skupštine, utvrditi sjednicu, ja mislim da u narednih 10 dana bi ta procedura trebala biti obavljena. Nastojaću da se u tom vremenskom roku održi, imaju po poslovniku propisani rokovi u kojima je neophodno to odraditi.“

Predsjednik parlamenta Igor Radojičić smatra da je sada na Klubu Bošnjaka u Vijeću naroda velika obaveza jer bi se, u slučaju da propadnu promjene Ustava u RS, mogle ugroziti i ustavne promjene u BiH:

„Mislim da bi to bila izuzetno loša poruka. Mislim da bi to pokazalo da su određene političke partije čak i protiv usaglašavanja ustava s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, Konvencijom o pravima djeteta, s Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi i mislim da bi na određeni način zaustavilo mogućnost bilo kakvih daljih razgovora o ustavnim promjenama u BiH - jer ako ste nesaglasni s amandmanima koji vrše usklađivanje s evropskim konvencijama, a isto to tražite kod Ustava BiH, onda je to potpuno nedosljedno.“

Međutim, ako promjene Ustava ne budu usvojene u Klubu Bošnjaka, čitav paket propada, a prijedlog za promjenu o istom pitanju ne može se ponoviti prije isteka tri mjeseca od dana kada je prijedlog odbijen.

XS
SM
MD
LG