Dostupni linkovi

Političari sve bogatiji, građani sve siromašniji


Izvještaj američke nevladine organizacije «Freedom House» ponovo ukazuje na problem broj 1. u BiH – korupciju, koja polazi iz najviših krugova vlasti i u kojoj političari svakim danom postaju sve bogatiji, a građani sve siromašniji. Analitičari, pak, smatraju da međunarodna zajednica, a samim tim i visoki predstavnik Miroslav Lajčak, nemaju potreban kritički odnos prema ovoj pojavi.

Prema posljednjem izvještaju „Fredoom House“, između ostalog se navodi da je korupcija u kombinaciji sa komplikovanim državnim uređenjem najveća prepreka političkom i ekonomskom razvoju BiH.

Vladini napori u borbi protiv korupcije su nedovoljni, a povezanost političkih i poslovnih krugova nikada nije bila jača, navodi ova američka nevladina organizacija. Predsjednik Helsinškog odbora RS Branko Todorović smatra da korupcija prijeti da u potpunosti uništi temelje bh. društva. Uvođenje efikasnog sistema oporezivanja nije smanjilo korupciju, a osiromašilo je građane, dodaje Todorović:

„U trenutku kada je država obezbijedila vrlo efikasno sistem za ubiranje poreza, prije svega kroz Upravu za indirektno oporezivanje, zatim je kroz drugi način, recimo uvođenjem fiskalizacije u RS, i gdje država postaje sve bogatija, a građani postaju sve siromašniji, istovremeno državni vrh, počev od onog lokalnog, opštinskog, do institucija, postaje sve korumpiraniji. Mislim da je u ovom trenutku za građane BiH mnogo veća opasnost od nekih međuetničkih napetosti ili međureligijske netolerancije ili bilo čega drugog, zapravo korupcija koja dolazi iz vrha vlasti. Političari kradu ogroman novac, stotine miliona maraka se slijeva u džepove političara kroz razne oblike prevara, namještanja tendera i netransparentnog trošenja državnog novca.“

Jedan od direktora Transparency Internationala Srđan Blagovčanin podsjeća da se ova organizacija i sama našla na meti vlasti jer je ukazivala i analizirala slučajeve korupcije i kriminala na svim nivoima vlasti u BiH:

„TI je čak bio prinuđen da privremeno zatvori kancelariju u BiH iz sigurnosnih razloga. To u mnogome govori da je u BiH čak opasno i pričati i upozoravati na problem korupcije, a kamoli na neki konkretniji način joj se suprotstavljati.“

Profesor sarajevskog Univerziteta Hidajet Repovac kaže kako su dokazi korupcije velikih i moćnih, kakvim su se proizveli domaći političari, vidljivi svakodnevno:

„Vidite da se kupuju najskuplji automobili neznano otkuda, da se kupuju najluksuzniji stanovi, da maltene ne možete dodirnuti političare, ne smijete reći ni riječi kritike, a to je upravo ta veza između tajkuna i vrha same korupcije u državi sa politikom.“

Srđan Blagovčanin iz Transparency Internationala smatra da problem narasle korupcije u BiH neće biti uskoro riješen ukoliko za to ne bude političke volje:

„Bez političke volje ni zakoni ni dodatne instutucije ne mogu nam pomoći. TI je tokom ove godine, u saradnji sa fondom Otvoreno društvo, inicirao usvajanje Strategije za suzbijanje korupcije od strane Parlamentarne skupštine BiH. To bi u mnogome bila novina u odnosu na dosadašnji pristup problemu suzbijanja korupcije. Sve dosadašnje strategije su bile u nadležnosti izvršne vlasti, kako donošenje, tako i implementacija i monitoring i evaluacija. To se pokazalo kao nefunkcionalno, u praksi neprimjenjivo. BiH ima, nažalost, čitav niz i međunarodnih obaveza da ispuni, koje se nalaze pred njom. Prije svega, usaglašavanje domaćeg zakonodavstva sa međunarodnim standardima i konvencijama koje je zemlja usvojila, zatim jačanje kapaciteta institucija koje imaju svoju ulogu u suzbijanju korupcije. Ali, čini mi se da je najveći problem u BiH odsustvo političke volje i sprega najviših vrhova političke vlasti s organizovanim kriminalom i njihova direktna involviranost u koruptivne aktivnosti.“

Profesor Repovac, međutim, vjeruje da ozbiljnija borba protiv korupcije u BiH počinje sa smjenom kompletne vlasti, a da dio odgovornosti snosi svakako međunarodna zajednica:

„Čini mi se da se mora desiti neka ozbiljnija promjena političkog vrha jer ti ljudi ne rade ništa za narod koji ih je birao, evo, počev od ovih problema grijanja pa do svega drugog, do jednog normalnog načina življenja kojeg bi oni trebali obezbijediti. Ničim se ne bave osim samim sobom i svojom pozicijom i svojim bogatstvom i očuvanjem tog bogatstva, tako da ja s ovakvim političkim ustrojstvom i odnosom, čak i međunarodne zajednice i visokog predstavnika prema toj situaciji – i njegov odnos nije do kraja definiran niti je korektan – mislim da iz svega toga proizilazi ova ocjena stanja u BiH. Mislim da nam je to jedna od glavnih prepreka da uopšte razmišljamo i o obezbjeđenju svih materijalnih i drugih pretpostavki da čovjek ovdje konačno počne normalno da živi.“

XS
SM
MD
LG