Dostupni linkovi

Na nama je da čekamo i da se mrznemo


Radnik u Sarajevogasa pokazuje nulti protok gasa, 07. januar 2009.
Radnik u Sarajevogasa pokazuje nulti protok gasa, 07. januar 2009.

U Bosni i Hercegovini nema prirodnog gasa. Posljednja novost je da se u Sarajevu, nakon jučerašnje vijesti, više ne mogu kupiti ni električne grijalice. Dok svi očekuju ishod sutrašnjeg sastanka u Moskvi, ali i onog sa predstavnicima Evropske unije, građani su u panici, a zvaničnici poručuju da su obezbijeđeni alternativni energenti za makar još deset dana.

Predsjedništvo BiH sutra će održati sastanak sa svim zvaničnicima koji su bitni za energetsku situaciju u zemlji.

Član Predsjedništva Haris Silajdžić:

„Da vidimo šta raditi ukoliko ne dođe do dogovora na ovom sastanku u Moskvi između Ukrajine i Ruske federacije. Naravno, to je čitav regionalni problem. Koje su alternative, to ćemo vidjeti sutra, i na koji način ćemo djelovati.“

Ministar inostranih poslova BiH, Sven Alkalaj, poslao je pismo ministrima inostranih poslova Rusije i Ukrajine u kojem izražava protest zbog nenajavljenog i neodgovornog prestanka isporuke gasa u BiH. Govori glasnogovornik ministarstva Zlatan Burzić:

„Traži se promptna reakcija s obje strane kako bi se iznašlo rješenje, jer o tom energentu zavisi veliki broj domaćinstava u BiH. Znamo da su upravo ovih dana najniže zabilježene temperature.“

Uvoznik gasa za BiH, Energoinvest, u stalnom je kontaktu sa Gaspromom. Direktor Energokomerca Mehmed Koldžo:

„I oni nisu u stanju da daju bilo kakvu konkretnu informaciju iz razloga što se još uvijek sutrašnji sastanak.“

Direktor BH Gasa Almir Bećarević navodi da BiH nema zalihe prirodnog gasa. Razlozi su, kaže on, to što je zemlja nedavno izašla iz rata, ali i nemogućnost gradnje skladišta zbog protivljenja lokalne zajednice u Tuzli:

...država je bila zaokupljena popravkom i dovođenjem u prijeratno stanje kakav je bio sistem, tako da u nekoj budućnosti vjerovatno će se morati naći određena sredstva i privoliti lokalna zajednica da se napravi jedno podzemno skladište....

„Nijedno podzemno skladište nije visoko profitabilno, dug je period otplate i vrlo je teško naći kreditne aranžmane koji će sve to pratiti, a država je bila zaokupljena popravkom i dovođenjem u prijeratno stanje kakav je bio sistem, tako da u nekoj budućnosti vjerovatno će se morati naći određena sredstva i privoliti lokalna zajednica da se napravi jedno podzemno skladište.“

Alternativni energenti biće obezbijeđeni, kaže pomoćnik federalnog ministra za energetske objekte Hilmo Šehović:

„Osim električne energije, gdje se ne očekuju problemi da se premoste povećana opterećenja u distributivnoj mreži, grada Sarajeva posebno, i Zeničko-dobojskog kantona. Nabavka lož ulja i mazuta kao alternativnog goriva za toplane u gradu Sarajevu, tu su preduzete mjere. Biće naručene i dodatne količine preko robnih rezervi. Dakle – koristiti raspoložive količine, a i predviditi nove količine.“

Mehmed Koldžo iz Energoinvesta kaže da alternativni energenti ne mogu biti rješenje za BiH:

„Bilo kakvo pominjanje nekih alternativnih energenata za BiH znači vraćanje nekoliko desetina godina unazad, kada se u ovom gradu upotrebljavalo čvrsta goriva ili lož ulje za zagrijavanje kuća i stanova.“

Snabdijevanje električnom energijom trenutno je uredno i bez poteškoća, navode u Elektroprivredi BiH. Glasnogovornik Fahro Memić:

„Naš posao je da isporučimo dovoljne količine električne energije, koje posjedujemo i koje najnormalnije isporučujemo svim korisnicima električne energije, odnosno svima onima kojima je ta električna energija neophodna kao energent za grijanje.“

Sa najvećim problemom suočeni su građani Sarajeva. Više od 70 hiljada domaćinstava ostalo je bez grijanja nakon što je juče u potpunosti obustavljen dotok plina u BiH. Posljednja količina gasa iscurila je sinoć oko 21 sat i situacija postaje alarmantna, kaže portparol preduzeća Sarajevogas Adis Salkić:

„Priroda ovog problema je takva da je teško prognozirati kad će doći. Nažalost, puno ne zavisi od nas. Možemo konstatovati da je ovo izuzetno, izuzetno alarmantna situacija koja ima višestruke posljedice.“

Niske temperature, koje silaze i ispod 15 stepeni ispod nule, građane Sarajeva natjerale su da svoje domove zagrijavaju električnom energijom. Uprkos svemu, Sarajlije se nadaju skorom rješenju problema:

„Na nama je da čekamo, da se mrznemo.“

„Preći će se na struju za ovaj period. Nemoguće da se to ne riješi.“

„Valjda će nešto biti bolje od onoga što se prognozira.“

„Politika u Rusiji.“

„Valjda nisu ni tamo idioti. I tamo su ljudi, valjda će razumiti da ovamo narod umire od zime.“

U Republici Srpskoj prirodni gas za grijanje se koristi u Zvorniku i u Istočnom Sarajevu. Nema nikakvih mogućnosti za dodatno snabdijevanje gasom kaže direktor firme "Gaspromet" iz Istočnog Sarajeva, Milomir Draganić:

Dok se taj spor ne riješi, snabdijevanje gasom neće biti regulisano...

„Nažalost, mi ne možemo predvidjeti kada će i kako taj spor biti riješen. Dok se taj spor ne riješi, snabdijevanje gasom neće biti regulisano.“

Sa velikim problemima, osim građana, suočeni su i veliki privredni proizvođači. Fabrika Glinice Birač koristi mazut samo kako bi održala postrojenja zbog velikih hladnoća. U Arcelor Mittalu Zenica potvrdili su nam da su privremeno suspendovane proizvodne aktivnosti kao odgovor na ozbiljno smanjenje u snabdijevanju gasom. Koksara će nastaviti da radi smanjenim kapacitetom, dok je Visoka peć stavljena na topli režim.

XS
SM
MD
LG