Dostupni linkovi

Lajčakova "evropska" ovlaštenja nedefinisana


Miroslav Lajčak
Miroslav Lajčak

Nadležnosti koje će imati specijalni predstavnik Evropske unije u Bosni i Hercegovini još nisu definisane. Čelnici Unije nisu usaglasili da li će on imati mogućnost nametanja odluka kakve ima Ured visokog predstavnika.

Sigurno je da će imati snažnije mehanizme i instrumente nego evropski predstavnici u nekim drugim zemljama, potvrdio je visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak:

„Budući predstavnik EU treba da bude ojačan u odnosu na standardne predstavnike EU. Šta tačno to podrazmijeva, za to je još rano - ta diskusija još je u toku, ali želim da iskoristim priliku da kažem svoje mišljenje da mislim da nastavljanje političkog djelovanja gdje međunarodna zajednica donosi odluke, ili nameće odluke, a domaći predstavnici ih kritikuju, ne vodi ovu zemlju radikalno unaprijed.“


Mogućnost uticaja i preko finansija

Uloga Evropske unije nakon gašenja Ureda visokog predstavnika u BiH biće mnogo veća. Specijalni predstavnik imaće podršku i Sjedinjenih Američkih Država i Rusije, koje se neće odreći svog uticaja u BiH, smatra potpredsjednik Doma naroda državnog Parlamenta Mladen Ivanić:

„S tim da će u tom kontekstu vjerovatno imati pred sobom i mogućnost da domaće institucije, pozivajući se na Dejton, može da na neki način, ne mogu reći potpuno kontroliše, ali da mnogo bitnije utiče nego što to rade drugi predstavnici EU u drugim zemljama, tako da vjerujem da će biti i preko finansija mogućnost uticaja, preko kontrole fondova, što inače ne rade predstavnici EU u drugim zemljama, ali pretpostavljam i politički. Ne očekujem da to može da znači bonska ovlaštenja.“

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik:

„Da li će i kakva ovlaštenja imati, to će morati da izdiskutuje s organima BiH jer, bar po definiciji, BiH je suverena država, ima svoje organe - i ako ti organi pristanu da neko ovdje upravlja, onda može, ako ne pristanu, veoma će teško bilo nametnuti bilo kakvu upravljačku poziciju. Ali, naravno, mislim da treba o tome razgovarati. I ja ću se, naravno, upoznati s tim, ali ja podržavam transformaciju OHR-a, i to je naša poznata politika, ne zbog nas samih nego zbog samog OHR-a jer mislimo da bi njegov ostanak dalje ugrozio kredibilitet takve međunarodne institucije.“

Bitno je da ima jaka ovlaštenja

Ured visokog predstavnika u BiH se može transformisati, a ovlasti koje će imati evropski predstavnik mogu biti izmijenjene samo kada se u BiH obave ustavne reforme koje bi omogućile da zemlja funkcionioše bez intervencija međunarodne zajednice, kaže poslanik u Parlamentu BiH Šefik Džaferović:

„Nije važno kako će se zvati, bitno je kakva ovlašćenja ima jer ukoliko taj predstavnik bude imao drugačija ovlašćenja od uobičajenih predstavnika EU u zemljama koje se pridružuju EU, to je onda nešto drugo. Dakle, bitno je da on ima moć, da u datom slučaju uz pomoć te moći odblokira procese u BiH ili spriječi eventualne blokade.“

Gašenje Ureda visokog predstavnika u BiH dugo se najavljuje, ali nema informacija o tome na koji način će biti prisutan specijalni predstavnik EU, kaže dopredsjedavajući Predstavničkog doma državnog Parlamenta Beriz Belkić. On smatra da bi budući evropski predstavnik morao imati snažna ovlaštenja u BiH:

„Mi smo već podugo u situaciji gdje prisustvo OHR-a se ne doživljava na način kako je to bilo prije nekoliko godina, tako da jednostavno tu atmosferu treba promijeniti. A da bi se promijenila, specijalni predstavnik bi morao vrlo konkretno i brzo djelovati, a nije za očekivati da će u prvo vrijeme to se dešavati.“

XS
SM
MD
LG