Brojni analitičari za Obamu imaju jednu poruku – djelovati brzo. Neki mu sugeriraju da najprije imenuje ministra financija kako bi odmah počeo raditi za još uvijek aktualnim Bushevim ministrom Henryem Paulsenom. Drugi, poput Lea Rebuffa , profesora povijesti na sveučilištu Georg Washington pak smatra da je važna ne brzina nego mudar izbor suradnika.
Slično misli i Patric Basham, direktor Demokratskog instituta u Washingtonu i ističe da nema dvojbe da Obama jasno zna što hoće. Ona mora najprije dobiti točne informacije o količini novca koji se troši iz budžeta i vidjeti kako nešto preusmjeriti drugdje gdje misli da će novac biti potrebniji. Danas se Obama i Biden sastaju sa članovima ekonomskog tima koji će biti uključen u proces prijenosa vlasti, a koji se sastoji od poslovnih ljudi, političara i savjetnika.
Možda bi značajna ušteda bila onih desetak milijardi dolara koji se troši mjesečno na rat u Iraku. Obama je najavio da će u roku od 16 mjeseci početi s povlačenjem američkih vojnika. Basham smatra da povlačenje borbenih jedinica iz Iraka ne bi samo bitno smanjilo američke troškove, već bi pomoglo u obnovi američkog ugleda u svijetu. Ovaj ekspert ipak ističe da eventualno preusmjeravanje snaga u Afganistan rat učinilo daleko skupljim, tako da bi Obama morao sa saveznicima u NATO ubrzati dogovore oko daljnjih zajedničkih akcija. Obama će sigurno imati više simpatija u Alijansi nego Bush, ali to neće biti dovoljno ukoliko i ne uvjeri saveznika da je poraz Talibana i Al Qaide interes i Evrope.
Bit će važno kako će Obama graditi odnose sa Rusijom. Izjava Dimitrya Medvedeva o izgradnji baze s raketama srednjeg doma u Kalinjingradu jest izazov za novog američkog predsjednika, pa mu mnogi savjetuju da krene u diplomatsku akciju i uvjeri Moskvu da nema razloga da se strahuje od Alijanse, no teže će mu biti, ističu analitičari, kako uvjeriti Kremlj da Amerika nije neprijatelj , kada i Putinu i Medvedevu više odgovara tvrdnja - imamo mnogo problema, a sve je to američka krivica.