Ovogodišnji izvještaj Reportera bez granica nije obična tabela rezultata – više liči na analizu današnjih zbivanja u svijetu. Najvišom ocjenom u oblasti slobode medija ocijenjen je Island, na posljednjem mjestu je Turkmenistan, kojeg u stopu prate Sjeverna Koreja i Eritreja. Slovenija i BiH su ispred SAD, a Rusija i Bjelorusija pri samom dnu.
Interesantan je poredak država nastalih na području bivše Jugoslavije. Najbolje je plasirana Slovenija, 30. mjesto. Iza nje je odmah Bosna i Hercegovina, na 36.-om, Makedonija na 42.-om, Hrvatska na 45.-om, Crna Gora na 53.-em, Kosovo na 58.-om i posljednja Srbija na 64.-om mjestu.
Svi ovi primjeri jasno kazuju da sloboda medija nema nikakvih dodirnih tačaka s razvijenošću neke zemlje i njenim materijalnim blagostanjem. Za uspješnu i neovisnu medijsku kuću, s talentovanim kadrom, nije presudan novac, nego stabilno, mirno i demokratsko okruženje. Šefica deska za Evropu i postkomunističke zemlje u Reporterima bez granica, Elsa Vidal kaže:
"Kad je neka zemlja u ratu, njen je kompletan sistem destabiliziran, i u stanju odbrane, što naravno sužava prostor slobodnom mišljenju. Zemlje koje su siromašne mogu imati veoma visoke standarde slobode koja je dakle više povezana s mirom i stabilnošću."
Ona medjutim kaže kako mir sam po sebi nije garancija slobode medija. Veoma je važna želja i stremljenje ljudi, nešto poput pojačanog apetita za demokratijom.
"Ukoliko se demokratija "daje" ili "ukida", onda je to slaba osnova za izgradnju istinskog demokratskog društva."
Za primjer, Vidalova navodi Turkmenistan koji nije u ratu, ali ima ekstremno lošu reputaciju u oblasti slobode medija zbog autoritarne vlasti u toj zemlji.
Paralelno, niko izvana "ne pritišće" tu zemlju da promjeni išta u svom načinu, niti da pokrene ikakve reforme. Stanje pogoršava i licemjerje Zapada koji ne "proziva" turkmenistansko vodjstvo ni za kršenje osnovnih ljudskih prava samo zato što ovise od prirodnog plina kojim ta zemlja obiluje, a koji je zapadnoj Evropi izuzetno značajan energent.
U ovogodišnjem izvještaju Reportera bez granica, izuzmemo li Kanadu i Novi Zeland, prvih 20 zemalja na ljestvici medijskih sloboda su evropske. Nijedna od 27 članica Evropske unije, npr. nije ispod prvih 60, najlošije plasirana je Bugarska. Razlozi, prije ostalih, leže u nesposobnosti vlasti da se izbori s korupcijom i nasiljem. Francuska je na 35. mjestu i vodeća je evropska zemlja po broju policijskih i sudskih intervencija u novinarstvu.
Medijska sloboda u državama bivše Jugoslavije na istom je nivou kao i ona u zemljama EU, osim Srbije koja je ispod tih standarda.