Džamija će biti građena u riječkoj četvrti Zamet i bit će to drugi Islamski centar u Hrvatskoj, te pored zagrebačke i one u Gunji, treća džamija.
Gradit će se prema idejnom rješenju kipara Dušana Džamonje, imat će minaret visok oko 30 metara, i, kako kaže predsjednik Islamske zajednice u Hrvatskoj, muftija Ševko Omerbašić, mnogo će značiti za identitet riječkih Muslimana:
"Generacije Muslimana u Rijeci ne znaju kako izgleda džamija. Džamija ipak daje pečat muslimanskom identitetu."
Gradnja džamije nije išla glatko. Inicijativa je potekla prije 23 godine i tek se sad polako ostvaruje:
"Ovo je jugoistočna Evropa, da ne kažemo Balkan. Prema tome, mi znamo sve te političke događaje koji su prošli preko ovih prostora i naravno da se to duboko urezalo u naš mentalitet. Bilo je logično za očekivati i teškoće koje su nastale za vrijeme nedavnog rata. Imali smo nekoliko godina ometanje od strane udruga dobrovoljaca Domovinskog rata koji su sprječavali tu ideju."
Islamska zajednica u Hrvatskoj planira još graditi džamije u Osijeku i Sisku.
"U Osijeku smo kupili zemljište za džamiju. Pokazalo se da se do tog zemljišta mora preći preko poljoprivrednog zemljišta, a to nas sada ometa. Preko 4.000 Muslimana, koji živi na jednom uskom prostoru u Sisku i okolicu, trebaju džamiju, a imaju vrlo neadekvatne prostore za obavljanje vjerskih obreda. I oni su kupili jedno zemljište. Očekuju da će za tri-četiri godine početi sa izgradnjom jedne male džamije", kaže Ševko Omerbašić.
Riječki gradonačelnik, Vojko Obersnel, objašnjava zašto se toliko dugo čekalo na džamiju u Rijeci:
"Ta dužina trajanja je rezultat čitavog spleta okolnosti. S jedne strane postojala su insistiranja u prijašnjim godinama na nekim rješenjima koja za grad, u arhitektonskom smislu, nisu bila prihvatljiva. S druge strane tu je i činjenica da je u jednom dijelu grada bio dosta jak otpor stanovništva prema lokaciji. Nastojali smo naći zadovoljavajuće rješenje i ono je konačno postignuto."
Muslimani u Rijeci dobit će mnogo s Islamskim centrom i džamijom, ali dobit će i Rijeka, kaže Vojko Obersnel:
"Rijeka definitivno dobiva potvrdu svog opredjeljenja o multikulturalnosti, multi-konfesijalnosti i suživotu, koji je toliko prisutan u našem gradu."
Rijeka je još jednom dokazala svoju tolerantnost i multikulturalnost, te će se upisati u red pristojnih mediteranskih gradova koji imaju četiri bogomolje - katoličku, pravoslavnu, židovsku i islamsku:
"Ove četiri vjere, koje ste spomenuli, sigurno imaju svoje izvorište upravo na obali Mediterana. Slažem se sa vašom konstatacijom i drago mi je da će Rijeka, po tom kriteriju, zadovoljiti uvjete za pristojni mediteranski grad", rekao je riječki gradonačelnik, Vojko Obersnel, koji ne vjeruje da će itko u gradu pružati otpor izgradnji džamiji.