Na Generalnoj skupštini i ove godine je iranski predsjednik Mahmud Ahmedinajad, čiji je prošlogodišnji govor prouzrokao odlazak američke delegacije sa zasjedanja. Ni ovogodišnji Ahmedinajadov dolazak u New York nije prošao bez prosvjeda. Oko 2.000 Židova okupilo se na Esat Riveru tražeći da se iranskom šefu države ne dopusti ulazak u zgradu UN.
"Cilj ovoga okupljanja je onemogućiti Iranu da posjeduje nuklearno oružje. Ukoliko Iran bude imao takvo naoružanje, najprije će uništiti Izrael, a potom je na redu i Amerika", rekao je jedan od sudionika prosvjeda.
Washington će iskoristiti priliku i još jednom zatražiti sankcije protiv Irana. Na drugoj strani će biti Rusija i Kina, kao što se i do sada događalo, jer dvije zemlje smatraju da se umjesto prisilom rješenje treba tražiti diplomacijom.
Ipak, Moskva je podržala ostanak međunarodnih snaga u Afganistanu. Rezoluciju je u ponedjeljak Vijeće sigurnosti donjelo jednoglasno. Ruski ambasador u UN Vitaly Churkin je kazao kako "Rusija pridaje veliku pažnju međunarodnim naporima u borbi protiv terorizma i talibana i Afganistanu".
Ne treba dvojiti da će gruzijski predsjednik Mikhael Saaksahvili govoriti o invaziji Rusije na Gruziju, teritorijalnoj cjelovitosti svoje zemlje.
Sa zanimanjem se očekuje i nastup lidera iz regije. Srbija je zatražila i dobila pravo da skupština razgovara o inicijativi Beograda da se pred Međunarodnim sudom pravde raspravi legalnost proglašenja kosovske nezavisnosti. Ostaje da čuje što će reći predstavnici zemalja regije koje do sada nisu priznale Kosovo.