Prošlo je više od tri mjeseca otkako je novinar Jutarnjeg lista, Dušan Miljuš, koji godinama istražuje organizirani kriminal u Hrvatskoj, brutalno pretučen. Otada je pod danonoćnom policijskom zaštitom, dok nalogodavci i izvršitelji i dalje slobodno šeću - postojeća hrvatsku Vladu i policiju Hrvatsko novinarsko društvo. Sam Miljuš kaže da osim još jedne pristigle prijeteće dopisnice na njegovo ime u redakciju, ne može o mogućim napadačima ništa podrobnije reći:
"Sasvim mi je jasno da je to iz kruga organiziranog kriminala u Hrvatskoj, i to iz ne baš nekih nižih sfera, nego viših. Možda počinitelj nije visoko pozicioniran, ali mislim da je naručitelj. Na policiji je da to i materijalizira i konkretizira sa dokazima."
U posljednjih 10 godina do danas u Hrvatskoj je zabilježeno 17 fizičkih napada na novinare, koji su uglavnom pisali o kriminalu ili korupcijskim aferama. Počinitelji su rijetko otkrivani, a još manje nalogodavci, što se u javnosti tumači spregom politike i kriminalnih skupina, te nedostatkom političke volje.
Novinar Globusa, Gordan Malić:
"Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) je kao i sva druga ministarstva – učinkovito onoliko koliko politika ili Vlada želi da ono bude učinkovito. Mislim da je riječ o strategiji neučinkovitosti, naročito u nekim sferama vladine politike - recimo istražiteljskim sferama."
Uostalom, kaže Malić, o tome najbolje svjedoči i materijalni položaj USKOK-a, državnog Ureda za suzbijanje korupcije u Hrvatskoj, u koji se, barem javno, polažu velike nade:
"Najgori pripravnik, mafijaški početnik, vozi u najmanju ruku neku dobru limuzinu, a ravnatelj USKOK-a ukrcava se u svoj jedan jedini auto, koji je donirala strana institucija, a ne hrvatska Vlada. Slično, a ponekada i gore, izgleda situacija u MUP-u. Ono što najviše zabrinjava je potpuno kadrovsko rasulo MUP-a, gdje dominiraju sukobi različitih frakcija. Kada nema politike koja vodi MUP, onda se pojave različite opcije na ovaj ili onaj način povezane sa politikom ili kriminalom. To je sada u Hrvatskoj na sceni."
Na isti zaključak naišli smo i kod većine zaustavljenih Zagrepčana:
"Mislim da to sve dolazi od političara. Oni nam kroje i sudbinu i sve."
"Razni interesi."
"Sve je cenzurirano."
"Kapital vrši pritisak a politika i kapital su usko povezani. Preko medija pokušavaju ostvariti što veću kontrolu i održati utjecaj."
I predsjednik Hrvatskog novinarskog društva, Zdenko Duka, najveću smetnju pravom istraživačkom novinarstvu vidi u vlasničkom problemu, što nije samo specifikum Hrvatske:
"Vlasnici su u dilu i sa biznisom i sa politikom."
Upravo zbog toga, najnoviji novinarski prosvjed, iako zbog neučinkovitosti policije i na sam Dan hrvatske policije, održat će se pred Kamenitim vratima, nedaleko hrvatske Vlade, a ne pred zgradom policije, jer, ističe Gordan Malić, nije samo u pitanju pretučeni novinar Dušan Miljuš, već osposobljenost Hrvatske za borbu protiv korupcije:
"Ona je potpuno neosposobljena za borbu protiv korupcije i kriminala, ali je, na žalost, kriminal vrlo sposoban da nađe putove do politike, ponekada i do vrha politike."
Novinar Miljuš:
"Bojim se da će biti sve teže jer su neki ljudi, koji su prije desetak i više godina praktički bili u kriminalnoj zoni glavni likovi crnih kronika, danas ugledni biznismeni i partneri lokalnih vlasti, bez službene mrlje u biografiji, vrlo moćni i vrlo opasni. Obzirom na tu situaciju, onda nam perspektiva i nije baš ružičasta."