Situacija na Kavkazu sve je napetija, a pitanje je što Svjetska organizacija može učiniti, s obzirom da Rusija u Vijeću sigurnosti ima pravo veta i može blokirati bilo kakvu rezoluciju i akciju oko Gruzije. Svjestan je toga i glavni tajnik UN Ban Ki -moon kojega je u utorak u ranu zoru, po američkom vremenu, probudilo službeno pismo ruske misije o priznavanju Abkhazije i Južne Osetije.
Michele Montas, glasnogovornica glavnog tajnika istaknula je kako glavni tajnik žali što bi napori da se iznađe zajedničko rješenje da se kriza u Gruziju prevlada i kroz Vijeće sigurnost UN sada mogli biti vrlo upitni.
Rusija vuče paralelu svoga priznanja dvije seperatističke gruzijske republike i zapadnog priznanja Kosova. Stalni ruski predstavnik u Vijeću sigurnosti Vitaly Churkin to je više puta ponovio ističući kako vjeruje da Abkhazija i Južna Osetija imaju više razloga, ali i pravnog temelja za svoju nezavisnost od Kosova.
No, Moskvi smeta i gruzijski predsjednik Mikhael Saaskashvili. Vidljivo je to i u retorici ruskih dužnosnika, oni uglavnom govore o odnosima sa budućim gruzijskim vodstvom, Sakasvilija ne tituliraju njegovom funkcijom. Gruzijski predsjednik upozorava i na te činjenice. U intervjuu za njemački "Bild" je kazao kako u ovom trenutku ne bi bio spreman na sastanak izvan Gruzije, jer bi Rusi mogli zatvoriti gruzijski zračni prostor i onemogućiti mu povratak u zemlju. U razgovoru za Reuters, Sasakasvili je kazao da je Rusija trajno pokušavala anektirati dvije regije, samo da nitko u svijetu nije to želio ni čuti ni shvatiti. Gruzijski lider vjeruje da brutalna realnost sa kojom je svijet sada suočen može pomoći u rješavanju krize i dodaje da su Rusi precijenili svoju snagu u odnosu prema Zapadu.
Mnogi analitičari drže da je Rusija uistinu precijenila svoju snagu u odnosu prema Zapadu. Ipak, Medvedev nastavlja svoju diplomatsku ofenzivu. Uoči sastanka Šangajske organizacije za suradnju, u glavnom gradu Tajikistana sastaje se i sa kineskim predsjednikom Hu Jintaom, koji je u posjetu Dushanbeu.