Stroehlein: Konsekvece će biti prilično dramatične. To u izvjesnom smislu čini gotovo nemogućom rezoluciju Savjeta bezbijednosti UN o Gruziji, ne može se ni zamisliti kako doći do te rezolucije sada. To je, recimo prva posljedica. Mislim da ćemo u budućnosti vidjeti više “tuk na luk” mentaliteta koji je bio tipičan za vrijeme hladnog rata, kada smo imali situaciju da Moskva nešto uradi, a Zapad vjeruje da mora na to odgovoriti i obratno. Problem je što u takvoj atmosferi nema nikakvog napretka u rješavanju problema, a nema napretka ni na nekom širem međunarodnom planu.
RSE: Francuski predsjednik Sarkozi saziva samit zemalja Evropske unije za 1. septembar, zapadne zemlje podržavaju teritorijalni integritet Gruzije, ali to su ipak samo riejči?
Stroehlein: Može se reći da su to samo simbolični koraci, ali u ovom času simbolični koraci imaju značenje. Niko ne želi da pretjera u reakcijama. Ali opcije za Zapad su dosta limitirane. Može se razmotriti otkazivanje ruskog članstva u grupi G8, mogu suspendovati aplikaciju Rusije za članstvo u Svjetskoj Trgovinskoj Organizaciji. Mogu razmotriti mogućnost da promijene lokaciju Olimpijskih igara i da se one ne održe u Sočiju. To su sve mjere koje ne traže upotrebu sile, ali mi ne želimo da se sila upotrebi jer bi nas to vratilo u hladnoratovsko vrijeme, a to ne bi bilo dobro ni za Moskvu ni za zapadne zemlje.