Sporazum je razgnjevio Moskvu koja, i pored uvjeravanja u suprotno, tvrdi da raketni štit predstavlja prijetnju Rusiji.
"Ovim sporazumom o uspostavi proturaketnog štita spremniji smo za izazove XXI stoljeća, za odbranu od raketa dugog dometa iz zemalja poput Irana i Sjeverne Koreje. Ovaj je sistem odbrambeni i nije prijetnja nikomu."
Kremlj je, međutim, gnjevan jer ne vjeruje američkim i evropskim uvjeravanjima. Ruski lideri, što civilni, što vojni upozoravaju i Washington i Varšavu da bi baza u Poljskoj mogla postati potencijalna meta nuklearnog napada.
Promatrači ocjenjuju da se ruska strahovanja neće smanjiti. Naprotiv! Nekoliko činjenica ide u prilog ovoj tvrdnji. Prvo Poljaci su od SAD, kao protuuslugu za korištenje svog tla, tražili američki sistem proturaketne odbrane kratkog dometa "Patriot" i garancije da će Amerika priskočiti Varšavi u pomoć u slučaju napada na Poljsku. Nakon susreta s američkom ministricom, poljski predsjednik Leh Kačinski samouvjereno je ustvrdio:
"Poljska je ovu odluku donijela potpuno samostalno. Niko nam više ne može diktirati što trebamo činiti. Ta su vremena prošla i svim našim susjedima to mora biti jasno."
Potpisivanje sporazuma o postavljanju štita dolazi u vrlo turbulentna vremena krize na Kavkazu i oštrih kritika koje doživljava zvanična Moskva zbog upada u Gruziju. Umjesto smirivanja stanja, Kremlj je odbacio prijedlog nacrta rezolucije Ujedinjenih naroda o Gruziji ocijenivši da je ponuđeni dokument u suprotnosti s odredbama sporazuma o prekidu vatre koji je, uz posredovanje francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja, postignut prošle sedmice. Kako su pesimisti i očekivali, Rusiji je sporno potvrđivanje gruzijskog teritorijalnog integriteta i zahtjev za povlačenje ruskih trupa na položaje prije izbijanja sukoba.