Suđenje Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću, te ostalim najviše rangiranim optuženicima za ratni zločin biće završeno u Haškom tribunalu bez obzira na ranije postavljene rokove za njegovo zatvaranje.
Prema izlaznoj strategiji svi prvostepeni postupci trebali bi biti završeni do kraja ove godine, a žalbeni do 2010. To se, međutim, ne odnosi na nedavno uhapšene Stojana Župljanina i Radovana Karadžića, kao ni na Mladića i Hadžića koji su još u bijegu, ističu u Haškom tribunalu. Portparol Suda u Hagu Nerma Jelačić kaže:
„Tribunal insistira na tome da procesuira Radovana Karadžića, Ratka Mladića i Gorana Hadžića. Znači, pred ovim tribunalom, u ovom trenutku ne postoji nijedan predmet, niti ijedan osumnjičeni kojega sudije razmatraju da pošalju nazad u Bosnu ili u Srbiju na procesuiranje.“
Jelačić podsjeća da će konačnu odluku o datumu zatvaranja Haškog tribunala donijeti Savjet bezbjednosti UN-a, koji ga je i osnovao, te da je u Ševeningenu sve spremno da dočeka Karadžića:
„Mi smo spremni, pritvorska jedinica je spremna, Sud je spreman da prihvati Radovana Karadžića onoga momenta kada Beograd završi sa svim svojim legalnim procedurama.“
Podsjećamo: talas nezadovoljstva i burnu reakciju u BiH izazavala je ocjena bivšeg haškog tužioca Džefrija Najsa da bi Radovanu Karadžiću trebalo suditi u Sarajevu. U Tužilaštvu BiH saznajemo kako bi hipotetički Karadžiću bilo moguće suditi u Sarajevu, ali, kako ističu, optužnica protiv njega podignuta je u Hagu, tako da nema mjesta špekulacijama o suđenju u BiH.
Iako je ova izjava Džefrija Najsa njegov lični stav, neuobičajeno je da dolazi od čovjeka koji je i sam bio jedan od tužilaca Haškog tribunala, smatra predsjednica Društva za ugrožene narode BiH Fadila Memišević:
„Smatrala sam da je ovaj sud etabliran upravo za velike, za inspiratore. Trebao se početi, u stvari, suditi prvo Karadžić. Za mene je Tribunal bio poput Nirnberga. Međutim, sticajem okolnosti Međunarodni sud za ratne zločine u Hagu je počeo upravo sa jednim noćnim čuvarom, poput Duška Tadića, koji je sad već i oslobođen. Dakle, apsolutno sam protiv toga da se Karadžiću sudi u BiH.“
Suđenje Karadžiću puno je teže voditi na lokalnom sudu zbog veće mogućnosti pritiska na svjedoke, smatra jedan od direktora Instituta za traženje nestalih BiH Amor Mašović. Slični problemi dešavaju se i u Hagu, kaže Mašović:
„Poučeni iskustvom iz suđenja Vojislavu Šešelju gdje se vrši direktan ili indirektan očigledno pritisak na svjedoke, tzv. insajdere u Beogradu, smatram da bi eventualno suđenje nekom od ovih zločinaca, kalibra Radovan Karadžić, Ratko Mladić, Hadžić ili neko drugi, pred lokalnim sudovima da bi to proizvelo još veće pritiske, direktne ili indirektne, na svjedoke.“
U udruženju Majke Srebrenice ističu da se ne boje svjedočiti ukoliko bi bile pozvane u Hag ili pred domaće sudove. Hatidža Mehmedović kaže da je nakon svega ne bi iznenadilo da se Karadžić jednog dana pojavi i pred sudom u Sarajevu:
„Nije uopšte u pitanju ni svjedočenje, ni dolazak. Naši su životi ugroženi od devedestih godina i ja ne znam više šta se tolika prašina digla o samome Karadžiću nakon 13 godina što je nagrađen slobodom, što je nagrađen svim. Oni bi izgleda najviše voljeli da se on oslobodi i da bude da se nije ništa desilo na ovim prostorima. Evo, vidite, sad je sve i moguće - i što je nemoguć,e to je moguće.“
Na ulicama Sarajeva podijeljena mišljenja da li bi Radovana Karadžića umjesto u Hag trebalo prebaciti na suđenje u Sarajevo:
„Pa možda bi trebalo, ali pošto je ta institucija već u Hagu, tako da ne vjerujem da bi trebao bespotreban trošak da bude sad ovdje.“
„Mislim da ne. Ipak i Hagu. To je sve.“
„Njega bi trebalo ovdje i objesiti - na ovaj prvi stub.“
„Pa mislim da je od svega najbitnije zadovoljiti pravdu, svejedno gdje će biti suđen.“
Novinar Balkanske istraživačke mreže Nidžara Ahmetašević ističe da je Najsov prijedlog da se Karadžiću sudi u Sarajevu gotovo neozbiljan jer se takva opcija nikada i nigdje nije razmatrala - ni u Sarajevu ni u Hagu:
„Hag već 13 godina čeka Radovana Karadžića, Hag je spreman za Radovana Karadžića i Hag će suditi Radovanu Karadžiću. Ne vjerujem da je Sarajevo uopće u toj opciji. On je potpuno u njihovoj vlasti i ja ne vjerujem da iko o tome tamo razmišlja, niti vjerujem da bilo ko ovdje o tome razmišlja. Mada moram posjetiti kada je Karla del Ponte prošle godine bila u Sarajevu, onda je u jednom vrlo neformalnom susretu sa tadašnjim glavnim tužiocem Marinkom Jurčevićem ona pitala:’Da li biste vi mogli, ako se Hag zatvori, preuzeti Karadžića i Mladića?’ On je rekao:’Da’, mada mislim da je to bilo vrlo neformalno i više u šali nego realno.“