RFE: Zašto je Karadžić uhvaćen baš sada? Zašto ne prije dvije godine ili tek za tri mjeseca?
Ratfelder Evropskoj uniji očigledno je uspjelo privoliti Srbiju, i to preko primamljive ponude za članstvo u EU, da učine ono što je dugio bilo neophodno učiniti, izručiti optuženog za ratni zločin.
Ratfelder: Raduje me da je EU ostala principijelna u svojim zahtjevima za isporuku Radovana Karadžića, bez obzira na sve pritiske da se novoj Vladi progleda kroz prste. Srbijanskom predsjedniku Borisu Tadiću nije bilo lako donijeti ovu odluku s obzirom da ima skromnu većinu u Parlamentu. Ali s druge strane donesena je odluka koja otklanja dileme i jača novu Vladu. Socijalistička je partija, čiji ministar Ivica Dačić vodi resor unutarnjih poslova, ovim pokazala da želi promijeniti način djelovanja, otkačiti nacionaliste i izabrati put preživljavanja.
RFE: Nije li pomalo ironično da Karadžić bude "pronađen" i uhapšen baš u vrijeme kada Ministarstvo unutrašnjih poslova preuzima Miloševićev nasljednik Ivica Dačić?
Ratfelder: Naravno da je svojevrsna ironija da su upravo oni koji su bili nosioci ideologije zločina početkom devedesetih, koji su svoju zaštitničku ruku držali iznad i oko optuženih za ratne zločine, koji su ih sve vrijeme štitili, sada izručuju jednog od najtraženijih.
S tim u vezi, ja sam uvjeren da će se sada, kada je glava odsječena, mreža pomagača optuženima za ratne zločine u BiH teže konsolidirati, da će se možda čak i raspasti. Mislim da je moguća i pozitivna promjena na političkom planu u toj zemlji. Ali još se mora sačekati za veću količinu optimizma
RFE: Jesu li mogući veći protesti?
Ratfelder: Sve je moguće! Jednom kada sam tvrdio da je sve počelo na Kosovu i da će se tamo završiti, general Jovan Divjak mi je odgovorio: "A ne mladiću, nije to tako! Sve je počelo u Beogradu i sve će u Beogradu okončati!" Hapšenje Karadžića može izazvati međusobna trvenja u Beogradu. U ovom momentu izgleda da Vlada u Beogradu drži sve konce u svojim rukama.