To je u SNSD-u shvaćeno kao indirektna prijetnja ratom. U drugim partijama sve se tumači kao dio političkog predizbornog marketinga.
Posljednja medijska svađa na liniji Stranka demokratske akcije (SDA) - Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i teške međusobne optužbe visokih funkcionera ovih partija Bakira Izetbegovića i Rajka Vasića najavile su skori početak predizborne kampanje. Izetbegovićev zahtjev međunarodnoj zajednici da sankcioniše Dodikovu politiku, što je bolje nego da se stvari rješavaju na domaći način, izazvale su žestok odgovor generalnog sekretara SNSD-a Rajka Vasića, koji je to ocijenio pozivom na rat.
Iako vjeruje da Izetbegović nije imao zadnjih misli u svojim izjavama, jedan od funkcionera Stranke za BiH, Muharem Murselović, kaže da je sve, ipak, dio započete predizorne kampanje dvije stranke:
„Činjenica je jednostavno da je ovo predizborno vrijeme i kampanja kao da je počela. Ali, ono što je bitno tu kazati jeste da je Vasić, kao portparol SNSD-a, sada dao toliko ružnih i rogobatnih izjava. Situacija nije nimalo problematična, ali jeste malo zapaljiva, jeste predizborna kampanja. Prema tome, mislim da ništa neće biti od toga.“
Iako su bh. javnost proteklih dana Vasić i Izetbegović zasuli gotovo ratnohuškačkom retorikom, nema razloga za zabrinutost, smatra Slobodan Nagradić, iz Partije demokratskog progresa:
„Naravno, nikome normalnome, a takva je na sreću većina građana BiH, to nije prijatno. Trebalo bi da takva retorika nije prijatna ni ljudima koji se bave javnim političkim stvarima, a tim stvarima se bave političari. Ova retorika koju smo imali priliku da čujemo od pomenute dvojice gospode ili drugova je najbolji znak da je izborna kamapanja uveliko počela. Svaka politička strana, u ovom slučaju SNSD i SDA, nastoje da javnost, građane, svoje potencijalne birače zaspu onom retorikom i kvazi argumentacijom na osnovu koje misle da će dobiti najveći broj glasova, odnosno podršku svojih simpatizera. Ja mislim da je zadatak i političara da vode računa o retorici kojom se obraćaju javnosti.“
Za Velimira Jukića, iz Hrvatske demokratske zajednice, aktuelna medijska prepiska dvije već duže vrijeme suprotstavljene političke partije jeste način prikupljanja glasova, ali i alarm da se atmosfera u BiH mora mijenjati:
„Zapravo, retorika u BiH je ona koja ne doprinosi daljnem napretku i stabilizaciji. Ja mislim da bi trebalo prestati sa takvom retorikom s obadviju strana i pokušati dogovarati i rješavati ona važna pitanja koja stoje pred nama, a to je, prije svega, ustavna reforma i sve ono što nam slijedi na evropskom putu. A ovakvim razgovorima se od toga udaljuju i ja mislim da to neće donijeti dobro ni jednoj ni drugoj strani - i, na kraju-krajeva, donijeće loše svim građanima i narodima.“
Zapaljiva nacionalistička retorika već godinama je predizborni dekor u BiH kojim stranke na vlasti svaki put nanovo homogenizuju biračko tijelo i dijele funkcije, ističe predsjednik Demokratske narodne zajednice BiH Rifet Dolić:
„Stranke na vlasti koje su sebi stavile za pravo da budu ekskluzivni predstavnici tri naroda u BiH uvijek jedna drugoj pomažu ovakvom retorikom pred izbore. Retoriku na relaciji SDA - SNSD shvaćam kao dio zajedničkog dogovora u tom pravcu. Mislim da je BiH, ipak, zakoračila u Evropu potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i mislim da će sve manje uticaja imati i Izetbegović, i Vasić, i svi drugi izetbegovići i vasići - i da je nama Evropa jedina šansa i jedini spas od svih iztebegovića i svih vasića koji pozivaju i prijete narodu novim sukobima, novim netrpeljivostima.“
Pojedine političke partije po oprobanoj šemi nacionalne ugroženosti grade svoje političke programe već više od decenije, a pojedinci se enormno bogate. U tome im danas svesrdno pomaže i međunarodna zajednica u BiH, naglašava Slobodan Popović, iz Socijaldemokratske partije BiH:
„Aposlutno ne sumnjam da međunarodna zajednica nema dobre namjere prema državi BiH i njenim građanima, zato što BiH u ovom momentu spada u države koje imaju neke resurse koji drugi nemaju, i koje treba uzeti od nas - i to dobro treba da postane vlasništvo nekih drugih ljudi u nekim drugim državama, onog dobra od kojeg bismo mi mogli dobro da živimo. Radi se o energiji, radi se o vodi, radi se o šumama, radi se o rudnicima, rade se o telekomima itd. I oni su aktivni učesnici u ovoj priči da što bolje sludimo vlastite narode da bismo ih mogli bolje opljačkati.“
Otvoreno pismo visokom predstavniku Miroslavu Lajčaku sa zahtjevom da zaustavi i sankcioniše političke partije i političare koji zveket oružja koriste u jeftine predizborne trikove, uputila je i Naša stranka. Od Lajčaka je ultimativno zatraženo da, ukoliko želi BiH stabilizovati i uvesti u proces evropskih integracija, zaustavi jezik mržnje i otvorene prijetnje ratom, te antiustavna djelovanja i narušavanje sigurnosne situacije, što građane dovodi u predratnu psihozu, navodi se u saopštenju Naše stranke.