Dostupni linkovi

Granice kompromisa


Teofil Pančić
Teofil Pančić

Srbija još nema vladu, ne zna se kada će je i da li će je dobiti, još manje ko će je sačinjavati (osim što će u njoj svakako biti mesta za g. g. Krkobabića i Palmu, te nezaobilazne gromade nove srpske političke scene), a najmanje se zna kako ćemo se svi zajedno uopšte ispetljati iz ove ujdurme.

Naime, to što je varijanta koalicione vlade socijalista i njihovih pratilaca sa radikalima i narodnjacima sve bliža propasti, još uopšte ne znači da je varijanta saradnje socijalista & co. sa demokratama nužno na putu da uspe. Mnogo je tu još barijera koje treba srušiti, još više interesa koje treba zadovoljiti. Po svemu sudeći, dobro podmazana mašinerija demokrata upravo radi na tome, i to je samo po sebi politički sasvim legitimno, bez obzira na to što izaziva (prirodno) gađenje u osetljivijih duša. Pod uslovom, naravno, da se ne zaboravi da u tome ipak mora postojati granica... Radi se o onoj granici čijim prelaskom delegitimišete sopstvenu poziciju.


Koliko daleko bi Demokratska stranka i njeni saveznici mogli da odu sa ustupcima socijalistima – u pokušaju da ih privole na svoju stranu za formiranje vlade – a da to ne obesmisli celu operaciju nevoljnog «pranja» SPS-a? Ako je suditi po onome što se pojavljuje u medijima, samo nebo je granica: Dačiću i drugovima nije nuđeno još samo mesto patrijarha i predsednika države (oba su, naime, zauzeta), dok je sve ostalo na «izvol'te». Naravno, štošta od onoga što se provlači po štampi «iz pouzdanih izvora» zapravo je klasično «spinovanje» i međukabinetsko nadgornjavanje, ali je ipak indikativno da je Tadić rešio da šarmira socijaliste svojom čuvenom koalicionom širokogrudošću, u kojoj svakako u startu nadmašuje narodnjačko-radikalsku konkurenciju, prepunu umišljenih «spasilaca nacije». Tadiću je tu teren čistiji i pregledniji, jer je na svojoj strani političkog spektra izborio poziciju «selektora» koji ima poslednju reč.


Bez obzira na sve to, biće da onu «donju granicu» ipak nije tako teško povući: to je mesto premijera. Ne postoji ama baš nikakav način da Dačić, Mrkonjić ili neko od njihovih partijskih pajdaša zasedne na to mesto a da to: 1. ne bude politički i izborno sasvim nezasluženo, čak skandalozno; 2. ne bude neka vrsta političkog samoubistva Borisa Tadića. Što se tiče ovog potonjeg, Tadić je prošlogodišnjim popuštanjem Koštunici u njegovoj ni na čemu legitimnom zasnovanoj želji da ostane premijer načinio najpogrešniji potez u dosadašnjoj karijeri, a Srbiji priuštio mnoge muke koje je mogla da izbegne. Ponavljanjem tog obrasca na još gori i besmisleniji način – a gori je već i utoliko što su demokrate sada mnogo snažnije nego tada, a Dačić slabiji od tadašnjeg Koštunice, bez obzira na famozni «ucenjivački potencijal» - predsednik Srbije i Demokratske stranke ozbiljno bi doveo u pitanje svoju elementarnu političku razboritost. Bilo bi pogubno da se takvo nešto desi baš sada, tek što je Tadić, čini se, prevazišao neka ozbiljna lutanja i čudne slabosti i učvrstio se kao nezaobilazan faktor svake priče o demokratskoj i proevropskoj Srbiji za izvestan broj godina unapred.


Kako god, razna «personalna» pitanja samo su odraz onih suštinskih, vrednosnih. I tu mora da postoji donja granica, ona bez koje cela stvar postaje apsurdna. Iz socijalističkih redova dolaze mnoge patetične, nebulozne, otvoreno bezobrazne ili čak protivzakonite priče i zahtevi: te da se Ovaj i Onaj puste iz zatvora, te da Miloševića malte ne proglase narodnim herojem, te da se prekine krivični progon Mire Marković i sina joj Marka Miloševića – a Miri i da se vrati lirsko-odstreljivačka kolumna u Dugi, koja u tu svrhu treba ponovo da izlazi; Marku da se vrnu Bambilend i maskirna uniforma – te da svako od antimiloševićevskih demonstranata lično prizna i potpiše da je devedesetih bilo bolje... Karikiram? Jedva. Ništa od takvih i sličnih stvari ne sme ni po koju cenu biti ostvareno, jer za to niko, pa ni Tadić, nema mandat: to, naime, ne bi bio puki politički kompromis između dveju stranaka, nego bi bilo snažno simboličko poništavanje (i ponižavanje) svega što je Srbija činila i učinila teškom mukom se oslobađajući najgoreg unutrašnjeg režima u svojoj istoriji.


Dobro, ali gde onda tražiti «kompromis» sa socijalistima? Već sama činjenica da im se otvara mogućnost da se «properu», da budu kod kuće i u svetu priznati kao legitiman politički subjekt, ogroman je kompromis, i ogromna, neprocenjiva dobit za SPS. Pri tome potpuno nezaslužena, da se ne lažemo: ta se partija nikada nije odrekla čak ni onih najgorih i najsramnijih stvari koje su činjene za njene krvave vladavine. Brutalno jednostavno rečeno: činjenica da je rukovodstvo SPS-a iz devedesetih uopšte na slobodi, već je mnogo više od zasluženog. Činjenica da ovo donekle podmlađeno rukovodstvo dobija šansu da uđe u «proevropsku» vlast na velika vrata takva je supermegagigaturbopremija da bi svaki funkcioner(čić) SPS-a morao da povazdan skače od sreće. Mislim da Ivica Dačić to zna, mada to ničim neće pokazati. Verujem da to zna i Tadić: morao bi da zna, a ako ne zna, onda je Srbija u većoj opasnosti nego što i slutimo.

XS
SM
MD
LG