Dostupni linkovi

Makedonija: 15. juna ponovljena glasanja


Policija ispred jednog od glasačkih mesta u Skopju, 1. juna 2008., nakon što su na nekim glasačkim mestima izbili sukobi između pristalica albanskih partija.
Policija ispred jednog od glasačkih mesta u Skopju, 1. juna 2008., nakon što su na nekim glasačkim mestima izbili sukobi između pristalica albanskih partija.

Pet dana nakon vanrednih parlamentarnih izbora u Makedoniji, izvesno je da će 15. juna biti ponovljeno glasanje na onim mestima gde su bili registrovani oružani incidenti i druge nepravilnosti. Državna izborna komisija juče i danas razgledava sve partijske prigovore, koji su se odnosili na preko 300 glasačkih mesta, većina u regionima gde žive Albanci.

"Ukoliko neko od podnosilaca prigovora nije zadovoljan odlukom državne izborne komisije, ima prava na žalbu Vrhovnom sudu, koji ima na raspolaganju 48 časa da donese odluku, koja je konačna i po kojoj se mora postupati", izjavio je portparol Komisije Zoran Tanevski.

Prethodno je po automatizmu, bez partijskih prigovora, poništeno glasanje na jos 25 mesta, gde je izborni process bio u prekidu više od tri sata. U medjuvremenu svi pogledi su okrenuti ka tom ponovljenom glasanju, jer je i medjunarodna zajednica upozorila da je veoma bitno da bar taj dan prodje mirno i bez incidenata. Ministarstvo unutrašnjih poslova je ovih dana uhapsilo nekoliko desetina, osumnjičenih da su umešani u izborne incidente. Biće preduzete sve zakonske mere za zaštitu i sprečavanje bilo kakvih incidenata na mestima gde će se preglasavati, kažu u policiji. Politički analitičar Nazmi Malići ističe da državni organi i političke partije trebaju biti obazrivi:

"Ako je dan izbora bio dovoljna pouka, sada svakako ovu stvar treba organizovati na najprofesionalniji način, u koordinaciji sa medjunarodnim strukturama kod nas i sa političkim partijama."

Eksperti smatraju da Makedonija ima šansu da poboljša loš utisak jedino dobrom i koordinovanom saradnjom izmedju državnih institucija, političkih lidera i partijskih aktivista.

"Ono što daje nadu da čemo u ponovljenom glasanju imati relativno fer i demokratske izbore je to što su već svi u EU i NATO locirali probleme. Niko više ne govori da su nosioci tog stanja većina gradjana, nego su tačno locirani izazivači incidenata i njima je jasno stavljeno k znanju da su njihove političke karijere dovedene u pitanje", kaže analitičar Jovan Donev.

Inostrane posmatračke misije, koje su ocenile da na izborima nisu ispunjeni ključni medjunarodni standardi, monitoriraće i ponovljeno glasanje 15. juna, posle čega će dati konačan izveštaj o vanrednim parlamentarnim izborima u Makedoniji.
XS
SM
MD
LG