Dostupni linkovi

Incident u Krškom kao „prst sudbine“


Jedna od kontrolnih soba u nuklearki Krško
Jedna od kontrolnih soba u nuklearki Krško

Manji incident u nuklearnoj elektrani Krško koji je doveo do njenog privremenog gašenja nije izazvao zagađenje okoliša ni u Sloveniji, ni u susjednim državama. Nuklearna elektrana će do sredine sljedećeg tjedna biti popravljena i vraćena u sustav.

Nema mjesta panici – radi se o običnom kvaru, a sve su službe funkcionirale izvrsno, službeni je komentar jučerašnjeg incidenta u slovensko – hrvatskoj nuklearnoj elektrani Krško. Ravnatelj hrvatske Državne uprave za nuklearnu sigurnost Matjaž Prah:

„To je jedan običan kvar koji nema apsolutno nikakvog utjecaja na sigurnost, isteklo je malo rashladne tekućine unutar zaštitne zgrade iz koje to ne može izići vani. Nije bilo nikakvog štetnog utjecaja na okoliš, nikakvog istjecanja radioaktivnih stvari u okoliš, što smo mogli i na nezavisan način provjeriti preko sustava mjernih stanica koje se nalaze po cijeloj Europi, 15 ih je u Hrvatskoj, 7 ih se nalazi oko same nuklearne elektrane Krško, - nijedna stanica nije pokazala uopće nikakav porast radioaktivnosti u svojoj blizini.“

Međunarodna agencija za nuklearnu energiju izvijestila je danas kako se u slučaju Krškog radilo o „neuobičajenom događaju“, kaže Prah.

„Dakle, nije ni nezgoda niti nesreća. I to klase – „nula“! Što to znači? Postoji posebna ljestvica koju je definirala Međunarodna agencija za
atomsku energiju od 1 do 7 kada se govori o nezgodama, odnosno nesrećama u nuklearnim postrojenjima. Postoji i posebna klasa „nula“ koja definira događaje koji nemaju nikakvog utjecaja na sigurnost.“


Ovaj incident nije iznenađenje, jer se radi o nuklearki proizvođača „Westinghouse“ puštenoj u pogon 1982. godine, kaže za naš radio neovisni političar i nuklearni fizičar Tonći Tadić:

„Prema američkim istraživanjima, to se može javiti na 4 od 5 nuklearki, kada su pri kraju svog životnog ciklusa. Krško je licencirano do 2022. godine, i može se očekivati da će ovakvih događaja biti više. No, ono što je ključno je da je ovdje pokazana velika profesionalnost, kako ekipe iz Hrvatske elektroprivrede, tako i njihovih kolega iz Elektroprivrede Slovenije koji zajednički upravljaju nuklearkom.“


Što nuklearka bude starija, upozorava Tadić, to će biti više ovakvih neuobičajenih događaja.

„To nije ništa neuobičajeno - to se događa i drugim nuklearkama istog tipa u svijetu, i to upravo radi zamora materijala koji nastake radi visoke temperature, visokog tlaka kao i vrlo jakog zračenja, kao i činjenice da su u igri i kemikalije koje se koriste u vodi u primarnom krugu hlađenja elektrane.“

Zoran Oštrić, glavni tajnik „Zelene liste“, pridružene članice Europske stranke zelenih, u izjavi za naš radio tvrdi da je ovaj incident u Krškom svojevrsni „prst sudbine“.

„Ovo što se sada dogodilo – ja ne vjerujem da se radi o nekom značajnom incidentu pa ne treba paničariti, ali simbolički se stvarno jako dobro pogodilo da se taj incident dogodio dan – dva nakon što je predsjednik Vlade rekao kako nuklearke nisu tabu!“

Nuklearna elektrana Krško zajedničko je vlasništvo Slovenije i Hrvatske i nalazi se u Sloveniji, tridesetak kilometara od Zagreba. Ukupne je snage 660 megawata (MW), a 50 posto proizvodnje odlazi u Sloveniju, a 50 posto u Hrvatsku. Hrvatska iz Krškog zadovoljava oko 15 posto svojih dnevnih potreba za električnom energijom.
XS
SM
MD
LG