Pod korupcijom se danas najčešće smatra korišćenje društevnog položaja i moći radi sopstvene koristi. Najveća pojava korupcije u Srbiji, identifikuje se u državnim organima. Zamenik republičkog javnog tužioca Jovan Krstić iznosi podatke o stepenu korupcije u javnim službama:
"Glavno krivično delo primanja mita je relativno malo zastupljeno dok su krivična dela zloupotrebe službenog položaja, zloupotrebe ovlašćenja i razne vrste neovlašćenog uticaja mnogo brojnija, s tim što tu nije jasno da li iza ovih zloupotreba stoji određena korupcija ili se radi o reketu ili drugim vidovima naplate i iznuđivanja."
Korupcija u Srbiji je sistematska pojava i oblik svakodnevnog društvenog života. Prema poslednjem izveštaju organizacije 'Transparensi International', Srbija se sa 70 procenata nalazi na visokoj poziciji korumpiranih društava i stoga je pri republičkom javnom tužilaštvu formirano odelenje za borbu protiv korupcije, kaže republički javni tužilac Slobodan Radovanović:
"A to znači da je Srbija sa indeksom korupcije od, trenutno, 70 procenata, što i nije tako visok indeks u odnosu na pre dve godine. On znatno je manji, ali u narednom periodu indeks mora biti smanjen na nekih prihvatljivih 30 procenata. To je jedan od važnijih uslova za ulazak Srbije u Evropsku uniju i s tim ciljem je i formirano odelenje za borbu protiv korupcije. Ono što je novo u svemu tome jeste da ćemo formirati posebne radne timove koji će direktno biti podređeni republičkom tužilaštvu, a čini će ih predstavnici policije i tužilaštva. Ti timovi će biti formirani u nekoliko gradova, pored Beograda, u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu."
U jednoj nedavnoj anketi napore vlasti u suzbijanju korupcije kao neefikasne označilo je 56 odsto građana Srbije. Svaki peti građanin Srbije tvrdi da je platio mito da bi dobio neku uslugu u javnim službama, navodi se u jednom istraživanju. Građani Beograda u našoj anketi kao najkorumpiranije navode političke partije i javnu upravu:
"Kako da je nema, ima je u Skupštini grada i u građevinarstvu."
"Ima je svuda, u zdravstvu, u školstvu. Ima je svuda, nema gde je nema, verujte mi."
"Mislim da je ima na rukovodećim mestima, po svim mogućim firmama."
"Ima je u celom društvu, barem tako ljudi pričaju i velika je šteta što je tako."
Postoji i mišljenje da su Zakoni koji treba da obuzdaju korupciju u Srbiji, deo nagodbe političkih stranaka i tajkuna. Iako, dakle, institucionalni uslovi za borbu protiv korupcije u Srbiji sada postoje Ministarstvo pravde je pripremilo sveobuhvatnu strategiju, kaže državna sekretarka u Ministarstvu pravde Snežana Malović:
"To bi se, kada bi se korupcija stepenovala, moglo nazvati najvišom korupcijom i u toj borbi treba krenuti odatle. Pri tome ne mislim da svi drugi oblici korupcije nisu dovoljno opasni po društvo - naravno da je svaki oblik korupcije opasan. Kao što sam rekla, Ministarstvo pravde upravo Zakonom o borbi protiv korupcije pokušava da se izbori sa tim. Takođe, izradili smo i Zakon o oduzimanju imovinske koristi stečene krivičnim delima gde su apostrofirana koruptivna krivična dela."
Poslednjih godina u Srbiji je kroz efikasan sistem javnih nabavki ostvaren napredak, ali ne i dovoljan u borbi protiv korupcije, konstatovali su to i domaći i međunarodni stručnjaci.