"Izborna procedura je bila regularno upravljana, ali očekivanja o napretku nisu rellizovana, zato što nije sprečeno nasilje u albanskom političkom bloku. Opšta ocena ovih izbora će zavisiti i od toga da li će vlasti istražiti ove incidente i preduzeti sve neophodne mere," rekla je Pia Kristmas Moler, pretstavnik ODIHR-a.
I građanska asocijacija Most, koja je monitorirala tok glasanja sa skoro 4.000 posmatrača, ocenjuje da je izborni dan bio pun tenzija, sa pritiscima, ograničenim ali ozbiljno teškim incidentima.
"Evidentirani su slučajevi nužne intervencije policije i nužne upotrebe oružja. U pucnjavi ima žrtava. Registrovane su i nepravilnosti kao što su punjenje glasačkih kutija, oduzimanje glasačkog materijala, grupno i porodično glasanje," rekao je izvršni direktor Mosta Darko Aleksov.
Inače, juče je 40-godišnji Naser Ajvazi iz skopskog sela Aračinovo podlegao povredama koje je zadobio u oružanom obračunu za vreme glasanja. Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da je do incidenta došlo kada su šestorica naoružanih automatskim puškama sprečavali glasanje u selu Grusino. Na policijsku patrolu koja je pokušala smiriti situaciju, pucano je iz mitraljeza i kalašnjikova, a u akciji ministarstva uhapšeno je 9 osoba koji su učestvovali u neredima. Dogodio se još jedan veliki incident u skopskom naselju Čair, gde je u oružanom obračunu jedna osoba teško ranjena, a još nekolicina lakše. Ljudi koji su se našli na tom glasačkom mestu kažu da su meci leteli na sve strane kao na bojnom polju. Na jučerašnjim izborima registrovane su i mnoge druge neregularnosti, koje su prošli bez povređenih, ali su se desila krupna kršenja izbornih pravila. Posledica ovih nereda je prevremeno zatvaranje nekoliko desetina glasačkih mesta, skoro svi u mestima gde žive Albanci.
Inače, koalicija “Za Bolju Makedoniju” predvođena dosada vladajućom partijom VMRO-DPMNE je pobednik vanrednih parlamentarnih izbora u Makedoniji. Prema nezvaničnim rezultatima, oni su osvojili 64 poslaničkih mesta u 120-članom parlamentu, dok je koalicija “Sunce” opozicionog Socijaldemokratskog saveza osvojila 28 mesta u Sobranju. Lider VMRO-DPMNE i dosadašnji premijer Nikola Grujevski još sinoć je proglasio pobedu na izborima.
"U najvećem delu glasačkih mesta u Makedoniji imali smo fer i demokratske izbore. Na žalost, u jednom manjem delu je bilo određenih incidenata i neregularnosti. Koalicija Za bolju Makedoniju će učiniti sve što je u njenoj moći da na ovim mestima glasanje bude ponovljeno," rekao je Grujevski.
Kad prođu rokovi za žalbe i prigovore i eventualno ponovno glasanje na nekim mestima, dosadašnji premijer će početi pregovore za sastav nove vlade. Postavlja se pitanje kojoj će partiji iz albanskog političkog bloka Grujevski ponuditi ulazak u njegov kabinet. Pre izbora on je izjavio da preferira da dosadašnji njegov partner, Demokratska partija Albanaca i dalje ostane u vladi, ali je Demokratska unija za integraciju predupredila Grujevskog da poštuje volju glasača Albanaca, jer bi u protivnom mogla biti izazvana politička kriza, kao i posle izbora u 2006. godini. Za sada se još tačno ne zna koja je od ovih partija koliko poslaničkih mesta osvojila, jer bi eventualno preglasavanje bilo upravo u onim mestima gde žive Albanci. Prema nezvaničnim rezultatima iz partijskih štabova, dosada opoziciona DUI će imati 15, a DPA 12 poslanika. Prema izbornim zakonima, novi sastav Sobranja treba biti konstituisan najkasnije do 22. juna, a Makedonija će dobiti novu vladu do 6. avgusta.