Dostupni linkovi

Pogled sa zapadnog balkona


Zagreb
Zagreb

Hrvatska se trudi pratiti globalne demokratske trendove, ali u nekim temeljnim, kao što je vladavina prava, bitno zaostaje za razvijenim članicama EU – upozoreno je u Zagrebu na Međunarodnom znanstvenom skupu pod nazivom 'EU i globalna demokracija'

Hrvatska još nije konsolidirana demokracija, ističe voditelj Centra za politološka istraživanja i profesor na Sveučilištu u Zagrebu i Dubrovniku dr Anđelko Milardović:

«Fali još nekoliko arena da bi se ta demokracija konsolidirala, a jedna od tih arena je, prije svega, vladavina prava. A,onda se sve ovo drugo izvodi iz te vladavine prava - i korupcija i pljačke i nasilja itd. Dakle, kad se kaže 'vladavina prava' ja stavljam znak jednakosti, jednako – civilizacija. A mi smo u tom smislu još 'predcivilizacijsko' i 'pretpolitičko' društvo jer politika podrazumijeva takvo djelovanje koje se temelji na zakonu.»

Je li hrvatska demokracija dio globalnih europskih trendova, upitali smo i nekolicinu Zagrepčana:

-Joooooj, demokracija, to je daleko od nas, kad je sve ovo velika pljačka, a nikoga ne ulove nit' osude. Gdje smo mi od Europe, još daleko.

-Pa, možda je to i precijenjena stvar, puno se priča o toj demokraciji, a u suštini je to sve isto.

-Demokracija nije da se po novinama može apsolutno sve pisati, bez obzira jel' to provjereno, jel' to istinito... Ako je sve to demokracija, onda mi imamo više demokracije od ostalih.

-Znate što, ja spadam u manjine, tu sam 50 godina u Zagrebu, Dalmatinac. I svi moji prijatelji i rodbina i kćeri, sve mi se udalo za Hrvate, tako da se ne bi reklo da je nešto imam protiv, ali puno je toga lošega napravljeno za ovoga rata i negira se vrijednost manjina. Patimo još za 'endehazijom' i nećete naći nikoga tko je objektivan.

-Pa, odnos prema manjinama mislim da se ipak popravlja iako je sve još duboko u korijenima i odnos prema ex Jugoslaviji i to, ali sve se to popravlja.

Profesor Milardović naglašava da nova forma europske demokracije mora biti usklađena s kozmopolitizmom nove Europe, a jedan od scenarija razvoja je i konflikt neoliberalizma i socijalne države, koji se, kaže Milardović, već i događa na ulicama europskih gradova, a neće ga izbjeći ni Hrvatska, što bi moglo dovesti do jačanja populističkih stranaka i pokreta.

«Europska unija ne želi biti čisto neoliberalna, s tržišnim fundamentalizmom američkog tipa jer Europa ima potpuno drugu tradiciju, tradiciju socijalne države. Jer, što je ovo što se događa sad po europskim ulicama - energetska kriza, prosvjedi, reforme. Populizam ima dobro tlo, ima socijalnu podlogu za mobilizaciju masa i na taj način se onda taj koncept Europske unije dovodi u pitanje.»

Na skupu o Europskoj uniji i globalnoj demokraciji kojeg je organizirao zagrebački Centar za politološka istraživanja sudjelovali su znanstvenici iz Finske, Belgije, Italije, Slovenije, Mađarske i Švicarske. Profesor na Sveučilištu u Ženevi Jan-Erik Lane ističe da je svjetska regionalizacija neizbježna, a jedna od važnih regija je i Europska unija. Hrvatska je, smatra švicarski sveučilišni profesor, vrlo obećavajuća srednjoeuropska zemlja koja će, prema njegovom mišljenju, igrati važnu ulogu u Europskoj uniji i zbog svog turizma i povijesnih znamenitosti.

Profesor na hrvatskim studijima Mladen Puškarić:

«Nitko se ne treba bojati da će ulaskom u Europsku uniju izgubiti svoj identitet. To su procesi globalizacije i regionalizacije i pitanje je koje zemlje mogu izvan određenog regionalnog kruga i nazočnosti opstati sa svojim gospodarstvima.»


Profesor Milardović:

«Stvari će se tako odvijati u budućnosti da će cijela ova regija Zapadnog Balkana jedanput biti na 'zapadnom balkonu'. Jer, ja polazim od toga da se sa 'zapadnog balkona' daleko bolje vidi Zapadni Balkan.»

XS
SM
MD
LG