Dostupni linkovi

Obama se smatra sigurnim kandidatom


Barack Obama i Hillary Clinton
Barack Obama i Hillary Clinton

Stranački predizbori za predsjedničku nominaciju američkih demokrata još uvijek nisu završeni, ali se, unutar stranke i u javnosti, Barack Obama smatra sigurnim kandidatom za novembarske izbore. Takav "tretman" demokratski senator iz Illinoisa ima i u suparničkom, republikanskom taboru, gdje ga već smatraju protivnikom Johna McCaina, kandidata republikanaca za novog predsjednika SAD-a. Posljednji McCainovi javni istupi već su usmjereni protiv Obame, a na istom je tragu i noćašnja objava njegovih glavnih vanjskopolitičkih ciljeva.

Ne baš nježna razmjena najvjerovatnijih predsjedničkih kandidata republikanaca i demokrata, senatora Baracka Obame i Johna McCaina o vanjskoj politici administracije koja će u januaru iduće godine preuzeti Bijelu kuću, proteklih je sedmica fokusirana na odnose s američkim suparnicima na globalnoj sceni. Odnos prema Kini i Rusiji s jedne, te Iranu i Sjevernoj Koreji s druge strane, dobija središnje mjesto u istupima obojice kandidata.
John McCain, sinoć je u govoru studentima u Denveru rekao kako između Amerike i Rusije još uvijek postoje "značajne razlike", ali kako nakom završetka Hladnoga rata dvije zemlje više nisu smrtni neprijatelji.
"Naše dvije zemlje posjeduju veliku većinu postojećeg nuklearnog oružja, i zato imaju i posebnu odgovornost za smanjenje njihovog broja. Vjerujem da bismo trebali smanjiti naše nuklearne kapacitete do najniže neophode razine i da bismo trebali biti spremni ući u nove pregovore s Rusijom koji će potvrditi smanjenja koja ću predložiti."
McCainov prijedlog predstavlja jasan odmak od politike dosadašnje administracije koja nikada nije prihvatila ideju o smanjenju američkih nuklearnih arsenala.
Predsjednički kandidat republikanaca založio se za novi sporazum s Rusijom koji bi trebao zamijeniti postojeći, o smanjenju strateškog naoružanja, koji ističe 2009. godine.
"S Rusijom bismo trebali dogovoriti obvezujuće kontrolne mehanizme koji se temelje na već postojećim, a kako bi se ojačali međusobno povjerenje i transparentnost."
McCain se također zauzeo za dodatne napore kako bi se Rusija uvjerila da američki proturaketni štit u Europi nije usmjeren protiv interesa i sigurnosti Moskve.
No, dok je govorio o vizijama dijela svojih vanjskopolitičkih prioriteta, u slučaju da u novembru bude izabran, McCain je u nekoliko navrata bio prekinut povicima iz publike kojima se tražilo da poduzme nešto u vezi s trenutno najbolnijim američkim problemom.
"Zaustavi rat u Iraku" vikali su studenti iz publike i dobili sljedeći odgovor:
"Prijatelji, nikad neću odobriti predaju u Iraku. Nikada!"
McCain je također govorio i o problemima koje Amerika ima s Iranom i Sjevernom Korejom, za koje je rekao kako očito žele ovladati proizvodnjom nuklearnog oružja te kako predstavljaju prijetnju.
Analitičari ocjenjuju da je dio McCainovog istupa o Rusiji preuzet od demokratskih protukandidata Hillary Clinton i Baracka Obame koji su se tokom kampanje zauzimali za maksimalna smanjenja nuklearnih arsenala, te da time republikanski kandidat nastoji preuzeti dio neodlučnih birača koji su skloniji vanjskopolitičkoj platformi demokrata.
XS
SM
MD
LG