Gruzijsko Ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je danas na razgovor ruskog ambasadora u Tbilisiju Vjačeslava Kovalenka kako bi mu još jednom prenijelo prosvjed zbog incidenta koji se dogodio 20. aprila. Ovakva situacija za ruskog ambasadora i nije nova, pošto je od 2006, kada je stigao na službu u glavni grad Gruzije primio 57 prosvjednih nota tamošnje vlade, zbog ponašanja Rusije.
Jutrošnji sastanak u vezi je s jučer objavljenim izvještajem promatračke misije Ujedinjenih naroda koji je zaključio da je ruski borbeni avion, 20. aprila, oborio gruzijsku izviđačku bespilotnu letjelicu iznad Abhazije, gruzijske pokrajine koja se uz političku, ekonomsku i vojnu podršku Rusije pokušava otcijepiti.
Vlasti u Moskvi, u prepoznatljivom haldnoratovskom maniru, do sada su odlučno odbijale priznati da je njihov avion oborio letjelicu druge zemlje i to iznad njezinog teritorija, iako je ispaljivanje rakete s ruskog aviona snimljeno kamerom postavljenom na izviđačku letjelicu, nekoliko sekundi prije nego je oborena. Kako bi se umanjila dimenzija incidenta, i kako bi se zaštitio moćni sponzor u Moskvi, abhazijske separatističke snage objavile su kako su one oborile gruzijsku letjelicu.
Nakon jednomjesečne istrage, izvještaj Ujedinjenih naroda utvrdio je ipak da je incident izazvao ruski borbeni avion. Gruzijski predsjednik Mihail Sakašvili izjavio je kako se time dokazuje "ruska agresija na Gruziju".
Unatoč ovoj objavi izvještaja, Rusija se i dalje drži ranijih tvrdnji, a njezin ambasador u Tbilisiju kaže:
"Moram još jednom ponoviti da podaci korišteni u istrazi Ujedinjenih naroda bude ozbiljne sumnje. Pri tome mislim na korišteni video materijal, koji je već obišao cijeli svijet, ali i na radarske podatke," izjavio je ambasador Kovalenko.
Izvještaj UN-a izravno navodi kako je gruzijsku letjelicu oborio ruski avion tipa MiG-29 ili Su-27, koji se potom vratio na teritorij Rusije. Abhazijske snage ne posjeduju nijedan od navedenih tipova aviona.
Europska unija je, preko svog slovenskog predsjedništva, zatražila od Rusije da se izjasni o incidentu.
"Ovaj izvještaj je vrlo kritičan prema Ruskoj Federaciji, ali u njemu nismo štedili ni gruzijsku stranu. Riječ je o uravnoteženom izvještaju i mislim da oni koji su u njemu naznačeni kao odgovorni, trebaju objasniti svoje ponašanje," izjavio je slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel.
Rusija podržava separatističke težnje gruzijskih pokrajina Abhazije i Južne Osetije, u njima drži svoju vojsku, a tamošnjim građanima izdaje osobne i putne isprave. Prošloga mjeseca, odlazeći ruski predsjednik Vladimir Putin naredio je dodatno jačanje veza s ovim oblastima.