Predlažući novi Ustav, predsednik Kosova Fatmir Sejdiu je rekao da Ustav otvara nove horizonte za suočavanje sa mnogobrojnim izazovima koji će, kao i do sada potvrditi postojanost institucija Kosova:
„Današnji dan znači još jedan trenutak zaokruživanja državnosti Kosova“, rekao je predsednik Sejdiu, dodajući da Ustav ima dve značajne dimenzije koje sadrže „najznačajnije principe savremenih ustava, u njemu je posebno mesto dato položaju pojedinca i građana Republike Kosovo po najvišim međunarodnim standardima“.
Sejdiu je rekao da je u Ustavu uspešno izvršeno uključivanje osnovnih obaveza koje su institucije Kosova preuzele prihvatanjem plana međunarodnog posrednika Martija Ahtisarija:
„Garancije koje smo dali za položaj manjinskih zajednica takođe izražavaju jasan stav institucija Kosova za njihovo ostvarivanje i deo su dokaza i opredelenja većinskog stanovnistva ali i institucija za izgradnju Kosova kao nezavisne i suverene države, kao otadžbine svih njenih građana bez obzira na etničku pripandost.“
Premijer Kosova Hašim Tači je rekao da je Ustav dogovor koji se čini za sve građane Kosova:
„Na putu za slobodu, pravdu i demokratiju nismo bili usamljeni. Uvek smo uz sebe imali i imaćemo međunarodne predstavnike koji snažno podržavaju našu želju i opredelenje da unapredimo zajedničke vrednosti čovečanstva.“
Ustav Kosova sadrži 40 poglavlja i ima 160 člana. Kosovo je, prema Ustavu, parlamentarna republika sa većim ovlašćenjima predsednika Kosova. Prema Ustavu, albanski i srpski su zvanični jezici na Kosovu. Predlog ustava je prošle nedelje, kako je predivđeno planom specijalnog izaslanika UN za Kosovo Martija Ahtisairja, odobrio međunarodni civilni predstavnik na Kosovu Piter Fejt.